pátek 27. května 2022 Valdemar

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Miliony na ekologické vzdělávání. Kraj podpoří Geopark Ralsko i středisko v Českém ráji

PR článek

Šest milionů korun rozdělí Liberecký kraj na podporu ekologické výchovy v rámci koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Dotace z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství dostane hned šest organizací na projekty ekologického vzdělávání.

Kraj chce podporou organizací, které v Libereckém kraji zajišťují environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu, posílit jejich personální stabilitu. „Chceme také naplnit cíle koncepce schválené zastupitelstvem a v neposlední řadě dosáhnout toho, aby bylo území kraje rovnoměrněji pokryto službami poskytujícími tento druh vzdělávání a výchovy,“ vysvětlil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Devět modelových programů

Kraj nakonec podpoří šest organizací, které vytvoří modelové celoroční ekovýchovné programy pro výuku ve škole, družině či v rámci volnočasových aktivit škol. „Celkem vznikne devět modelových celoročních programů ve spolupráci se školami ze sedmnácti oblastí obcí s pověřenými obecními úřady,“ doplnil Židek.

Obecně prospěšná společnost Geopark Ralsko získá 505 tisíc korun, mimo jiné na celoroční ekovýchovné programy Pilíře života a Stromy do škol či práci se zájmovým kroužkem Geolovci.

Program Pilíře života bude vytvořen pro výuku ve škole, družině, případně v rámci volnočasových aktiv školy. „Žáci budou využívat pozemky školy, okolí školy nebo obec pro sledování stavu životního prostředí, naučí se základy terénního výzkumu či dalších aktivit, které se týkají základních podmínek pro život. Součástí programu bude také zapojení se do praktické péče o prostředí v obci,“ upřesnila ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Programem Stromy do škol chce geopark přispět k záchraně ovocných regionálních odrůd s využitím školních zahrad a pozemků. Program navazuje na dlouhodobý projekt geoparku Jablka vzpomínek a Alej vzpomínek v Ralsku, jehož cílem je mapování a záchrana regionálních ovocných odrůd ze zaniklých obcí v Ralsku a probíhá již od roku 2016. „Vzniká tak přehled o místním genofondu, který je významný pro zachování diverzity,“ dodala ředitelka.

Kroužkem Geolovci chce geopark zvýšit zájem různých generací o přírodu, představit jim co možná nejvíce o geologické stavbě a geologické minulosti kraje, zároveň podpořit šetrný přístup ke geologickému bohatství a rozvíjet geoturistiku. „Geolovce v současné chvíli tvoří pestrá skupina dětí i dospělých, která má zájem o objevování neživé přírody Libereckého kraje. Cílem jednotlivých setkání není předávání informací, ale především se účastníci mohou stát sami badateli a objevovat krásy přírody,“ uvedla Mrázová.

Zhruba čtvrt milionu korun obdrží Dům dětí a mládeže Smetanka, který peníze využije například na školní ekovýchovný program Až vyrostu, spolupráci s mateřskými školami a projekt Stezka víly Smetanky. Spolek Lewandulka zase s 316 tisíci korunami od kraje chystá programy Příroda v koloběhu roku a Oslava koloběhu roku, stejně jako akci pro veřejnost nazvanou Síť pro rodinu.

Krajina, ve které chceme žít

Liberecký kraj také opakovaně podporuje Středisko ekologické výchovy Český ráj. To z ekologického programu dostane přes milion korun. Kromě vzdělávacích sérií Rok v přírodě a Semínko mezi řádky tu plánují veřejnou akci na téma Pestrá krajina, ve které chceme žít a vzdělávací vycházky do Českého ráje.

Středisko aktuálně s podporou Libereckého kraje realizuje projekt Putování za vodou s pramínkovou vílou. „Cílem tohoto projektu je posílit zodpovědný vztah dětí k vodě prostřednictvím zábavných a hravých aktivit. Během celého roku se děti z Lesního klubu Skaláček věnují výpravám za vodou na různá témata a do různých biotopů a věnují se pestré paletě činností s vodou souvisejících - například pozorování života ve vodě, tvoření s vodou, modelování z bahna, filtrování vody, ochutnávka vody z pramenů,“ uvedla Simona Jašová ze střediska.

Celoroční modelový výchovný program Vyšetřování jizerskohorské katastrofy chystá Společnost pro Jizerské hory, která od kraje získá 550 tisíc korun. Prostředky využije také na pobytové programy v ekocentrech na Jizerce a v Hraběticích a ekoden na téma Vlci v Jizerských horách.

Posledním příjemcem krajské dotace pak je Podralský nadační fond ZOD Brniště, kam poputuje 328 tisíc korun. „I zde budou pracovat na vzdělávacích programech zaměřených na zemědělství a poznávání přírody. Kromě toho spolupracují s dětskými domovy, speciálními a praktickými školami v regionu,“ doplnil mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Středisko ekologické výchovy Český ráj

Štítky liberecký kraj, ekologie, ekologická výchova, dotace, podpora, Středisko ekologické výchovy Český ráj, geopark ralsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.