pátek 27. května 2022 Valdemar

Liberec omezí pomoc uprchlíkům, kteří nejsou přímo z města. V Uranu totiž dochází zásoby

Město Liberec zřídilo v budově Uran sběrné místo humanitární a potravinové pomoci válečným běžencům z Ukrajiny. Zásoby se však tenčí, město proto omezí výdej uprchlíkům, kteří nejsou přímo z Liberce. Stále častěji totiž využívají služby sběrného místa i běženci z okolních měst a obcí, což způsobilo úbytek.

V Uranu docházejí potraviny, oblečení, ale i nádobí nebo třeba hračky pro děti. Nejčastěji přicházejí hlavně matky s dětmi, které prchly pouze s několika osobními věcmi. Centrum denně poskytne pomoc až 250 osobám a funguje už přes měsíc.

Město vyzývá k pomoci ostatní obce

„Nemáme kapacity na to, abychom dlouhodobě saturovali pomoc i pro běžence ze sousedních měst a obcí. Velmi dobře fungují v rámci obcí s rozšířenou působností třeba Semily. To ale nestačí. Nic ve zlém, ale pokud se do intenzivní pomoci, zejména co se potravin týká, aktivněji nezapojí například kolegové z Jablonce nad Nisou nebo České Lípy, nezbývá nám nic jiného, než omezit výdej potravin a materiální pomoci pouze pro uprchlíky, kteří se usadili přímo v Liberci. Ostatní, ač neradi, budeme muset od 1. května odmítat,“ řekl náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Podle Langra veřejnost stále pomáhá, darů je ovšem méně a poptávka se stále mění. „Nyní nám akutně chybí kromě trvanlivých potravin, dětské výživy nebo hygienických potřeb, hlavně oblečení pro děvčata a chlapce ve větu 15–18 let. Ale i veškeré kuchyňské nádobí, například hrnce, pánve, sklo, příbory nebo talíře. Nedostatečné jsou u nás i zásoby školních pomůcek pro žáky prvních i druhých ročníků nebo hraček pro děti. Zatímco ještě před pár dny jsme těchto věcí měli slušnou zásobu, teď zkrátka rychle docházejí,“ upozornil Langr.

Chybí oblečení pro teenagery i školní potřeby

Celkem se podařilo nashromáždit 30 tun materiální pomoci. Podíleli se na ní dobrovolníci, zástupci ukrajinské komunity, neziskové organizace města, Potravinová banka a také široká veřejnost.

„Máme ale stále nedostatek i dalších potřebných věcí. Třeba lůžkovin, dek, prostěradel, ručníků, ale i kuchyňských doplňků. Na začátku jsme se chvíli bránili tomu, abychom brali do zásob větší počet pánví, hrnců a další různé nádobí, aby jich nebyl nadbytek. Po více jak měsíci fungování střediska se však ukazuje, že i tyto zásoby nám docházejí a pokrýt je novými není vůbec jednoduché. Proto moc prosíme všechny lidi, kteří můžou pomoci a přivést sem k nám, do Uranu, jakoukoliv pomoc ze seznamu potřebných věcí, udělejte to, neboť uprchlíci jsou vděční skutečně za cokoliv,“ říkají zástupci jednotlivých organizací a odborů Magistrátu města Liberce, kteří mají humanitární pomoc pro uprchlíky na starosti.

Dárci mohou nosit rvanlivé potraviny, dětskou výživu, oblečení hlavně pro chlapce a dívky ve věku 15–18 let, hygienické potřeby, inkontinenční pomůcky, lůžkoviny, ručníky, utěrky, nádobí, dětské kočárky, nočníky, přebalovací podložky apod. A také školní potřeby pro děti.

„Uvedené věci je možné doručit osobně do budovy Uran, 1. patro – kancelář registrace (příjem), v úředních hodinách libereckého magistrátu. Děkujeme, že pomáháte,“ uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Statutární město Liberec

Štítky Liberec, uran, sbírka, dárci, pomoc, Ukrajina, uprchlíci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lucinka Rosenbaumová Nováková

Dobrý den, přidávám se s příspěvkem k tomuto tématu i já. Dne 2.5. se OPET otevírá DOBROČINNY ŠATNIK dole v OC FORUM Liberec se vchodem naproti Equa bank-je cedulemi označen a začínáme od 10 hodin. Najdete v něm oblečení (i pro starší děti) boty, hračky, hygienu, i mnoho dalších potřeb do školy a jiných věcí. Budeme se na Vás těšit a moooc děkuji zakladatelce šatníku Lucii Fürstove a dalším úžasným dobrovolníkům bez který by provoz nebyl možný.

sobota, 30. dubna 2022, 09:00

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.