Během pandemie koronaviru se Krajská hygienická stanice Libereckého kraje zaměřovala především na kontroly dodržování mimořádných opatření. Letos se mohla vrátit ke své obvyklé činnosti, při kontrolách v prvním čtvrtletí nejčastěji narazila na špatné skladování potravin a nedostatečnou hygienu.
Pověřené osoby provedly celkem 123 kontrol ve stravovacích provozovnách v rámci běžného státního zdravotního dozoru. Hygiena uložila 26 pokut v celkové hodnotě 93 000 korun a v jednom případě zakázala používání nejakostní pitné vody z individuálního zdroje, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Balašová, tisková mluvčí KHS LK.
„Bohužel musím konstatovat, že se při kontrolách opakovaně setkáváme s výraznými nedostatky, a to zejména při skladování potravin. Konkrétně mám na mysli především zamrazování většího množství hotových pokrmů a chlazených výrobků. Nacházíme potraviny s prošlým datem použitelnosti i minimální trvanlivosti," popsala Alena Patková, řídící odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání.
Podle Patkové se v provozovnách často setkávají i s nedostatečou hygienou. „Novým provozovatelům často chybí znalosti z hlediska platných právních předpisů, zejména pokud jde o vybavení konkrétního typu provozovny s ohledem na nabízený sortiment," dodala.
Nejčastěji vznikají v důsledku špatné hygieny onemocnění bakteriálního původu, přenášejí se právě potravinami. Důležitá je i osobní hygiena zaměstnanců.
„S každou surovinou živočišného původu je třeba zacházet tak, jako kdyby původce nákazy obsahovala. Před a po každé manipulaci je nutné si důkladně mýt ruce a použité náčiní," informovala Balašová.
Bakterie se v teplém počasí množí rychleji.
V případě nahlášení zdravotních potíží následuje kontrola hygienické stanice v provozovně.
Pro úplné došetření případu je ale nutné, aby osoby s příznaky onemocnění vyhledaly svého lékaře. „Lékař zajistí odběr biologického materiálu. Jedině tak je možné spojit výsledky z našeho šetření, které představuje odběr vzorku vody v případě, že je provozovna napojena na studnu, odběr vzorků hotových pokrmů, výrobků a vzorky stěrů z pracovních ploch a náčiní, a tím jednoznačně prokázat původce, zdroj a cestu přenosu nákazy“, vysvětlila Patková s tím, že k podobným kontrolám dochází stále častěji.
Hygienické stanice však neprovádí kontroly jen u stravovacích zařízení. Ve zmíněném období zaměstnanci provedli 22 kontrol u výrobců, dovozců a na tržnicích.
„Zaměřili se zejména na ověření správnosti příslušné dokumentace a značení dozorovaných výrobků," uvedla Balašová.
Pracovníci dále kontrolovali stažení 10 výrobků, které byly vyhlášeny jako nebezpečné, z trhu. „Jednalo se převážně o plastové hračky – panenky a nafukovací hračky (obsah nadlimitního množství esterů kyseliny ftalové v měkčených částech)," sdělila mluvčí.
Na tržnicích v Libereckém kraji zachytili celkem 33 kusů těchto nebezpečných předmětů. Ty byly okamžitě staženy z prodeje a za jejich prodej uložili zaměstnanci pokutu v celkové výši 1 000 korun.
„Tyto výrobky vrácené do regálů a opět nabízené k prodeji jsme našli jen velmi sporadicky, což je pro nás příjemné zjištění," uvedla Alena Machková, vedoucí odd. předmětů běžného užívání.
„V souladu s celostátní prioritou Ministerstva zdravotnictví se letos dále zaměříme na výskyt aromatické látky Lilial používané zejména v parfémech, která byla označena nařízením Evropského parlamentu a Rady za látku toxickou pro reprodukci a bylo zakázáno její používání," uzavřela Machková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.