neděle 3. července 2022 Radomír

Osud Skloexportu je stále nejasný. Liberecký kraj se na jeho využití se státem nedohodl

Na využití bývalého Skloexportu pro ukrajinské uprchlíky se zatím Liberecký kraj se státem nedohodly. Objekt je 15 let prázdný a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se ho marně snaží prodat, o budovu má zájem Liberecký kraj, podle hejtmana Martina Půty by po úpravách za zhruba 40 milionů korun mohl zajistit dočasné ubytování pro až 500 uprchlíků. Kraj byl připraven investovat do úprav i ze svého, dohoda ale zatím není.

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Světově proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, využití pro ni ale nemá a nepodařilo se pro ni najít ani kupce. Poslední nájemci opustili objekt v roce 2009. Stát ji za 67 milionů korun nabídl Liberci, zastupitelé to ale odmítli, náklady na kompletní rekonstrukci se totiž odhadují nejméně na půl miliardy korun.

Podle mluvčí Michaely Tesařové odeslal ÚZSVM už v březnu Libereckému kraji informace s podmínkami pro případný převod nemovitosti, později nabídl kraji výpůjčku budovy pro ubytování uprchlíků. To ale kraj odmítl.

„My nemůžeme investovat do majetku, který máme jen půjčený a výpůjčka neřeší ani možnost použít na úpravy dotace," vysvětlil postoj kraje hejtman Martin Půta. Podle jeho náměstka pro ekonomiku Zbyňka Miklíka nepřipouští úřad možnost objekt kraji darovat, kraj proto jedná s ministerstvem financí o výjimce, která by darování umožnila.

Pokud se jednání kraje se státem o Skloexportu neuzavřou co nejdřív, ztratí podle Půty budova pro kraj smysl. Pokud práce na úpravách nezačnou ještě v době nouzového stavu, který skončí v červnu, nebude kraj schopen je v krátké době zajistit. Mimo nouzový stav bude nutné podle hejtmana zpracovat projekt a zajistit nejrůznější povolení, na zakázku bude také muset kraj vypsat veřejnou soutěž, to vše by projekt protáhlo na léta.

Liberecký hejtman Půta dlouhodobě kritizuje způsob, jakým stát se svým majetkem nakládá. Ve stotisícovém Liberci má na lukrativním místě v blízkosti autobusového a vlakového nádraží budovu Skloexportu, pro kterou nemá využití, finanční úřad přitom sídlí jen o pár set metrů dál v prostorách, které si pronajímá od soukromého subjektu. Také úřad práce léta sídlil v pronajatých prostorách a nakonec si v sousedství koupil od soukromého vlastníka budovu, kterou nechal za stamiliony zrekonstruovat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, sociální, správa, byty, boje, Liberecký kraj, skloexport, uprchlíci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.