Ve věku nedožitých 81 let zemřel 29. května 2022 František Horák, držitel Pocty hejtmana z loňského roku a čestný občan Svijan. Pivovarnictví a samotný pivovar si velmi zamiloval. Zachránil jej – ještě coby sládek – v roce 1985, když podniku hrozilo zrušení. Po letech se pak stal jeho ředitelem a menšinovým vlastníkem.
František Horák se narodil 22. srpna 1941 v Turnově. Jeho otec vlastnil malou pekárnu, přišel o ni však v souvislosti s komunistickým režimem v 50. letech minulého století. František se vyučil sladovníkem a v šestnácti letech roku 1957 nastoupil jako dělník do svijanského pivovaru.
„Dvakrát se mu podařilo zachránit svijanský pivovar. Jednou ho zvedl ze smrtelné postele v době totality, kdy se národní podniky zbavovaly malých provozů. Podruhé v časech divokého kapitalismu, kdy nadnárodní koncerny soustřeďovaly výrobu do velkých celků. František Horák pomohl po roce 1998 novým českým majitelům svých milovaných Svijan k takovému rozmachu, že v roce 2021 patřily mezi největší pivovary v republice,“ uvádí autoři Paměti národa v medailonu pamětníka.
V období normalizace vstoupil Horák do KSČ, jinak by neměl možnost stát se podsládkem. „Někdo by mohl říct, že jsem byl vyčůraný. Ale já jsem hlavně chtěl, abych mohl v pivovaru dělat něco víc než dělníka a někam se posunout,“ řekl v minulosti.
V roce 1985 hrozilo svijanskému pivovaru zavření, rušilo se mnoho dalších pivovarů. „Na řadu jsme měli přijít my. Ale jelikož mě pivovarnictví vzalo za srdce a měl jsem Svijany rád, šel jsem za vlivnými lidmi: předsedou JZD Jenišovice Jardou Richtrem, Vráťou Balzerem z JZD Zlatá Olešnice a taky za náměstkem z ministerstva zemědělství a výživy. Přes Jardu Richtra, bezvadného člověka, jsme se dostali až k ministrovi zemědělství a výživy Miroslavu Tomanovi. Jarda Richter s ním chodil na vysokou školu. Nakonec nám ministr pomohl pivovar zachránit,“ vyprávěl Horák.
V 80. letech v pivovaru stáčeli jen několik desítek tisíc hektolitrů piva ročně. V roce 2020 se číslo vyšplhalo na 650 tisíc hektolitrů, o rok dříve dokonce skoro k 700 tisícům hektolitrů. Pivovar Svijany se řadil mezi deset nejúspěšnějších pivovarů v Česku.
V roce 1997 chtěl svijanský pivovar zrušit tehdejší vlastní nadnárodní koncern Bass, jemuž patřil i pražský Staropramen. „Přišel za mnou ředitel Staropramenu, inženýr Procházka, a říká: ‚Františku, Angličani zavřou vás a Vratislavice, nechtěl bys to tady ve Svijanech koupit?‘ Navštívil nás dokonce pan generální ředitel Stanley z Bass, vysvětlovali jsme, že jsme malý pivovar a nemůžeme je ohrozit, ať nás nechá žít a pivovar nám prodá,“ sdělil dříve Horák.
František Horák se tak stal ředitelem a menšinovým akcionářem pivovaru. „Do penze jsem odešel někdy v roce 2009 a těší mě, jak fantastickou technologii ve Svijanech dneska máme. Jsme jediní v republice, kdo dává půlroční záruku na nepasterované pivo,“ řekl v minulosti.
Pamětník ještě s ohlédnutím na svůj život dodal: „Důležité je, že se člověk vůbec narodil. Naše máma byla strašně hodná a pracovitá, táta taky. Moje žena zemřela v padesáti šesti letech, bylo to moc těžké. Ale život v pivovarnictví se mi povedl nadmíru. Svijanský pivovar jsem si zamiloval, dýchal jsem za něj.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.