neděle 3. července 2022 Radomír

Některá asistenční centra v republice zavírají, Praha je přetížená. Liberecké KACPU funguje dál

Liberecký kraj zatím neplánuje uzavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), přestože počty příchozích klesají. Oproti tomu pražský primátor Zdeněk Hřib chce 15. června tamní centrum pomoci uzavřít. Důvodem je podle Hřiba přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu prchajících před válkou do méně vytížených krajů.

V Libereckém kraji se centrum otevřelo 1. března, působí v krajské budově, kde bylo předtím velkokapacitní očkovací centrum. „V současné době je vytíženost našeho uprchlického centra kolem 20 procent, přestože osob, které přicházejí do centra, ubývá, nehodláme ho nyní zavírat. I když jich je už méně než předtím, považuji za lidské a správné jim i nadále pomáhat v jejich nelehkých začátcích v cizí zemi. Navíc provozovat krajské asistenční centrum pomoci je naší povinností, jelikož ještě stále trvá vládní nařízení související s nouzovým stavem," sdělil hejtman Martin Půta

Maximální kapacita centra je v současné době nastavena na 350 uprchlíků denně, za celý minulý týden tudy prošlo 318 Ukrajinců. Hlavní činností personálu KACPU je teď podle hejtmana zajišťovat ubytování u lidí, kteří potřebují péči do doby, než jim bude vyplacena humanitární dávka. „Samozřejmě ještě řeší přeubytování osob. Jsem moc rád, že se vše daří bez větších komplikací," dodal Půta. Kraj má podle něj nasmlouvané kapacity pro ubytování zhruba 5 500 uprchlíků, takže je schopen ubytovat nově příchozí, případně přestěhovat uprchlíky z míst, kde ubytovatelé smlouvy ukončí.

Libereckým centrem zatím prošlo na 13 000 ukrajinských uprchlíků, pro zhruba 4 150 lidí zajišťoval kraj i ubytování. Od poloviny května je omezený provoz o víkendech, pro případ, že dorazí velká skupina, jsou ale v pohotovosti policisté, lidé ze sociálního odboru a také třeba ze zdravotních pojišťoven, aby bylo možné uprchlíky odbavit a ubytovat.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Libereckého kraje

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, správa, boje, Liberecký kraj, Praha, KACPU, uprchlíci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.