Voda v přehradě Harcov v Liberci je na konci června teplejší, než je obvyklé, hygienici dnes při pravidelném zjišťování kvality vody naměřili 23,6 stupně Celsia. To je obvyklé až na konci srpna, kdy je celá ta plocha prohřátá. Vyšší teploty mohou nahrávat množení toxických sinic.
Podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Liberci Jany Loosové je zatím voda v přehradě čistá, napovídá tomu i průhlednost vody, která v pondělí přesahovala metr.
Kvalitu vody na liberecké přehradě kontrolují hygienici každé dva týdny, vodu odebírají na dvou místech – u hráze a u pláže. Dnešní odběry ukázaly nejen to, že je voda teplejší, ale také je jí méně než v minulých letech. I proto nebylo možné provést měření u hráze z mola, které je teď zhruba 80 centimetrů nad hadinou. „Nedokážu se naklonit, abych odebrala vzorky na mikrobiologii, tak musím do vody, aspoň metr od břehu," řekla Martina Pokorná z odboru obecné a komunální hygieny, když oblékala brodicí kalhoty.
Voda se odebírá z hloubky 30 centimetrů na několika místech, v laboratořích pak zjišťují mikrobiologické znečištění, ale také obsah toxických sinic nebo chlorofylu. „V případě mikrobiologického stanovení sledujeme dva ukazatele – jsou to Escherichia coli a intestinální enterokoky, tyto ukazatele jsou indikátory fekálního znečištění," řekla Lossová. Tyto bakterie se ve vodě běžně vyskytují, v případě přemnožení ale mohou způsobovat průjmy, citlivější jedinci mohou mít i vyrážky.
Podobné problémy mohou způsobovat také sinice a nebo chlorofyl, který obsahují řasy. „Chlorofyl indikuje, zda jsou ve vodě sinice nebo řasy, pokud je ho tam hodně, tak víme, že ve vodě jsou," doplnila Loosová. Měří se také pH vody, to bylo v pondělí 7,2, i to naznačuje, že je zatím voda ke koupání vhodná. Je to jeden z ukazatelů, který se podle Loosové sleduje, a jeho zvyšování je jedním z indikátorů množení sinic. „Při pH devět a deset již víme, že se sinice mohou vyvíjet," dodala.
Informace o kvalitě vody najdou návštěvníci na internetových stránkách hygienické stanice, u významných vodních ploch také na informačních cedulích. U liberecké přehrady je jedna u hráze a druhá u pláže, na obou je teď modrý smajlík. „Lidé tam najdou informace, které se týkají dané plochy, najdou tam postup, jak poznat řasy od sinic," řekla Loosová. Návštěvníci tam ale najdou také informaci o tom, jaká byla situace v minulých sezonách. Třeba loni byla po celou dobu voda v přehradě bez problémů, v horkém roce 2018 ale nebyla v přehradě ve druhé polovině srpna vhodná ke koupání.
Hygienici sledují na 34 nádržích a koupalištích v kraji kvalitu vody pravidelně, na dalších 13 alespoň dvakrát za sezonu. „Na většině ploch v kraji teď máme modrého smajlíka, tedy vodu vhodnou ke koupání, vodu vhodnou ke koupání jen s mírně zhoršenými vlastnostmi máme v Nedamově, Zákupech a Sedmihorkách. Zhoršená je voda v Máchově jezeře, tam už jsou sinice, překročily ten první limit 20 000 buněk na mililitr, ale kopíruje to obvyklou situaci na Máchově jezeře," řekla Loosová.
Z ploch, které hygienici běžně nesledují, teď není kvůli sinicím voda vhodná ke koupání v Malém Písečáku v Příšovicích, Chrastenském rybníku v Chrastné, ve vodní nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem, v pískovně Provodín nebo v Dubici I u České Lípy. Pokud se člověk chce vykoupat v rybníce, který hygienici nekontrolují, měl by si ho podle Loosové nejprve dobře obhlédnout, zda do něj neústí nějaká kanalizace nebo odpad z výroby. „Co se týče sinic nebo řas, na to existuje velice jednoduchý test. Stačí PET lahev, naplnit ji vodou a nechat 20 minut stát. Pokud máte sekané jehličí, takový prstýnek nahoře, tak to jsou sinice. Řasy bývají v celém profilu nebo mívají tendenci se usazovat na dno," řekla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.