Kvalita vody v Máchově jezeře se mírně zlepšila. Je na druhém z pěti stupňů hodnocení hygieniků. Nevhodná ke koupání, tedy na čtvrtém stupni, jsou dvě přírodní koupaliště v Libereckém kraji. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Na čtvrtém stupni jsou koupaliště v Tanvaldu a Lesní v Liberci, v obou případech to je kvůli nadlimitním hodnotám ukazatelů fekálního znečištění. V Tanvaldu to vyřešili vypuštěním, vyčištěním a opětovným napuštěním koupaliště. Podle starosty Tanvaldu Vladimíra Vyhnálka nejde u nich o nic neobvyklého. „Je to přírodní koupaliště, to není betonová vana a nedokážete to úplně vydezinfikovat jako v bazénu," řekl starosta.
Za zhoršením kvality vody v Lesním koupališti v Liberci na úpatí Jizerských hor bylo teplé a suché počasí v předchozích týdnech. „V přítoku bylo málo vody, jak byla vedra," uvedl předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. Podle něj pomohly deště z předchozích dnů. „Je vidět, že se voda vyměnila a vypadá to lépe," dodal. Očekává, že výsledky nových rozborů vody budou mít k dispozici v příštím týdnu.
Chladnější a deštivější počasí pomohlo i Máchovu jezeru, které bylo od začátku sezony na stupni tři kvůli zvýšenému výskytu sinic. Podle poslední kontroly hygieniků má ale nyní voda v jezeře jen sníženou průhlednost, což značí mírně zhoršenou kvalitu a riziko zdravotních obtíží je malé. Hygienici lidem pouze doporučují, aby se po koupání osprchovali.
Stejné doporučení platí ještě pro další tři přírodní koupaliště v Libereckém kraji. Na druhém stupni jsou stejně jako Máchovo jezero kvůli snížené průhlednosti také rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji, přírodní koupaliště v Zákupech a v Nedamově u Dubé na Českolipsku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.