čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Máchův kraj nabízí kromě koupání pohádková místa. Vede k nim cyklostezka přes Holanské rybníky

K Máchovu jezeru se každoročně v letní sezoně sjíždí mnoho turistů. Aby také ne – kromě koupání v jezeře nabízí jeho okolí síť více i méně náročných cyklostezek a spoustu romantických míst, jako třeba hrad Bezděz nebo zámek v Doksech.

„Okolí Máchova jezera i jezero samo nabízí jak pro výlety, tak i pro trávení dovolené řadu možností, jak trávit aktivně čas. A například z Liberce nemusíte jet autem. Doveze vás tam pohodlně prázdninový vlak,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Máchovo jezero patří v kraji k vyhlášeným prázdninovým lokalitám. Pobyt u vody si mohou návštěvníci zpestřit vyhlídkovou plavbou. „Flotila složená ze čtveřice tamních výletních lodí, pojmenovaných Jarmila, Hynek, Máj a Racek je připravená pro ty, kteří chtějí zažít letní dobrodružství,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje.

Pokud patříte k příznivcům adrenalinu, můžete vyzkoušet školu windsurfingu s profesionálními instruktory nebo tzv. stand up paddle – disciplínu na prkně s pádlem.

Cyklostezky v Máchově kraji jsou vhodné i pro výletníky s průměrnou fyzičkou. Trasa přes Holanské rybníky by určitě neměla ujít pozornosti cyklistů. Je dlouhá dvacet kilometrů, vede rovinatým terénem a i s přestávkami trvá přibližně dvě a půl hodiny. Trasa začíná u zámku Zahrádky, poté Máchovou cestou do obce Borek. „Právě tady se nachází jedna z nejstarších obor v republice s muflony či kozami bezárovými. Je sice po většinu roku uzavřená, nahlédnout ale do ní lze ze zříceniny letohrádku Jíljov,“ sdělil Mikulička.

Cesta pokračuje přes obec Sádky až k Holanským rybníkům. Pohádkovým místem na trase je pak zastavení u Dolanského rybníku, kde se nachází pozůstatky starého mlýna s nedalekým vodopádem. „Pak je možno ještě pokračovat ke skalnaté vyhlídce Smrtka a ke Koňskému rybníku, nebo se po stejné trase vrátit do Zahrádek,“ dodal mluvčí.

Pohodová procházka pro rodiny s dětmi v Brništi se nazývá Stezka hastrmanů. Cesta je vhodná pro kočárky a v místě jsou i minihřiště. Liščí stezka je zase naučnou trasou, která je značená šipkami, liščími stopami a dřevěnými plastikami lesních zvířat. Vede skrze obce Kravaře, Rané a Janovice. 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky Liberecký kraj, Českolipsko, Máchovo jezero, cyklostezka, turistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.