Složené kmeny stromů na hromadě nejsou dětská prolézačka. Tohle vzkazují lesníci rodičům, protože se objevují neustále případy, kdy děti můžou přijít lehce k úrazu. Skládky dřeva jsou sice obehnané červenobílou páskou "Vstup zakázán", ale někdy má tohle opačný efekt.
Lesníci zpracovávají nadprůměrné množství kůrovcem napadaného dřeva. Likvidují také poškozené dřevo v lokalitách, které poškodily větrné kalamity. "V neposlední řadě se v posledních týdnech více než obvykle zaměřujeme na vyhledávání a likvidaci nebezpečných stromů. Kromě toho probíhají i úmyslné zásahy ve prospěch změny druhové skladby krkonošských lesů", uvedl v tiskové zprávě mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.
Není teď tedy problém v lese narazit na skládky dřeva. Ty si děti často pletou s prolézačkami. Přitom rodiče by měli mít podle lesníků rozum a na klády děti nepouštět, hrozí úrazy. V závislosti na intenzitě těžeb mohou být kmeny i několik desítek metrů dlouhé a často bývají i více než dva metry vysoké. Jakýkoliv pohyb po nich je nebezpečný. I to je důvod, proč každá taková skládka dřeva je obepnuta červeno-bílou páskou „vstup zakázán“, což doplňují i informační cedule, a lezení po nich je přísně zakázáno.
Jak uvádí správa KRNAP ve své tiskové zprávě, logistika těženého spočívá v přepravě pokácených kmenů lanovkou nebo vyvážecí soupravou na odvozní místo. Tam pro ně přijede odvozní souprava, která jednotlivé kmeny naloží a odveze k dalšímu zpracování. Ideální je, aby těžba a odvoz na sebe bezprostředně navazovaly, ale pokud není dostatek odvozních kapacit, nebo když je v jednom čase velké množství vytěžených kmenů, hromadí se dřevo na skládkách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.