čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

První krok pro výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Zastupitelé v Liberci a Jablonci schválili memorandum

Liberec i Jablonec se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Projekt, který podle předběžných odhadů přijde zhruba na půl miliardy korun, připravují Teplárna Liberec a MVV Energie CZ ve spolupráci s podnikem Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). Stanice by měla stát v areálu čistírny odpadních vod v Liberci a ročně by měla zpracovat 20 tisíc až 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu z Jablonce, Liberce a Libereckého kraje, řekl náměstek primátora Milan Kouřil.

Už na konci srpna schválil memorandum o společném zájmu a postupu ve věci záměru výstavby a provozu budoucí bioplynové stanice Liberecký kraj a dnes stejný krok učinili na svých zasedáních i zastupitelé Jablonce a také Liberce. Strany memoranda by měly dodat podklady pro zpracování bilanční analýzy odpadů. Ta bude podkladem pro studii proveditelnosti, kterou vypracují MVV Energie CZ a Teplárna Liberec, ve spolupráci se SČVK a Mateo Solutions, zahrnovat by měla i návrh financování výstavby bioplynové stanice.

„Cílem je zpracovat gastroodpad a průmyslové biologicky rozložitelné odpady, výstupem by měl být biometan. Předpokládáme, že část by byla alokována pro dopravní podnik v Liberce a Jablonci nad Nisou," řekl na jednání jabloneckého zastupitelstva předseda představenstva Teplárny Liberec Jan Sedláček. Stanice by měla zpracovávat i odpady z čistírny odpadních vod. Pro zajištění rentability projektu je ale třeba důkladně zmapovat množství i skladbu bioodpadu v obou městech i Libereckém kraji.

Někteří liberečtí opoziční politici namítali, že by Liberec projekt bioplynové stanice mohl zvládnout sám i bez zapojení kraje a teplárny, nakonec ale bylo memorandum schváleno jednomyslně.

V Jablonci množství bioodpadu v posledních letech roste, v loňském roce se ho už vytřídilo 528 tun, většinou jde ale o rostlinný odpad, který putuje do kompostáren v Košťálově a Mimoni. Jablonec kromě jiného plánoval i výstavbu vlastní kompostárny. V rámci analýzy chce město v říjnu zahájit pilotní projekt svozu bioodpadu od vybraných bytových domů v Jablonci. Cílem je, aby nekončil v černých nádobách na směsný odpad a aby se tento druh odpadu dále zužitkoval.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto praha.eu

Štítky ČR, energie, ekologie, správa, bioplyn, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Nágl

A co s tím biometanem dál? Víte že aby jste byli plně soběstační v dodávkách a zásobách suroviny pro bioplynové stanici , která by pokrývala Liberec Liberec Jablonec nad Nisou a linecký kraj,musíte mít rezervu 1,4 násobku kapacity zpracování? Do odpad z čističky a bioodpad od obyvatel plně nenahradí. Je třeba mít zásoby předem aby se mohlo předejít výpadkům v dodávkách. Počítáte i generátory výroby proudu? To by odlehčilo průmyslovým zónám, sídlištím aestu vydělalo. Ovšem máte nyní najednou mnoho plánů s mega investicemi a asi nebudou finance na všechny. Rešte prvotně ty nejdůležitější - komunikace ve městě,parkovací místa na sídlištích, konečně Forester bývalou oční léčebnu v Machníně ( tam by se hodil městský domov důchodců), Lanovce na Ještěd, nepodpořit kácení na Ještědu,zrychlit

neděle, 18. září 2022, 16:42

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.