Liberecká krajská hygiena během letních měsíců monitorovala a kontrolovala vodu v koupalištích po celém Libereckém kraji. Zaměstnanci hygieny provedli na 33 přírodních koupališť celkem 89 kontrol, při kterých odebrali 128 vzorků, z toho 6 nevyhovujících. Na 21 sezónních umělých koupalištích provedli 18 kontrol, odebrali celkem 81 vzorků, z toho bylo zjištěno 17 nevyhovujících.
„Letošní koupací sezónu hodnotíme jako velmi vydařenou, letní měsíce se vyznačovaly dostatečným slunečním svitem, což lákalo při pobytu v přírodě ke koupání,“ řekla Jarmila Petříčková, ředitelka odboru hygieny obecné a komunální KHS LK.
S teplým létem podle ní souvisí v závěru sezóny typický nárůst teploty koupacích vod, a tudíž i rozvoj sinic, zejména tam, kde je vodní plocha zásobena přítokem s vyšším obsahem živin. „Věřím, že veřejnost sleduje naše informace na webových stránkách a vyhýbá se koupání v nevyhovující kvalitě vody, protože v druhé půlce koupací sezóny nám nebyla hlášena žádná další onemocnění související s koupáním ve volné přírodě,“ dodala.
Voda nevhodná ke koupání se ještě před začátkem prázdnin vyskytla u betonové nádrže Tanvald, kde byly zaznamenány nadlimitní hodnoty ukazatelů fekálního znečištění. „Provozovatel koupaliště vypustil, vyčistil, znovu napustil a ověřil vyhovující kvalitu vody ke koupání, která pak vydržela do konce koupací sezóny,“ řekla mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová.
Situace se naopak nezlepšila v rybníku Bažantník v okrese Semily, kde v srpnu hygiena vydala dočasný zákaz používání vody ke koupání z důvodu překročení hygienického ukazatele kvality vody pro sinice. „Vzhledem k tomu, že množství sinic bylo nadlimitní i při opakovaných rozborech, zákaz koupání zde platil až do konce koupací sezóny,“ doplnila mluvčí.
Hygiena se věnuje také plochám, které nemají provozovatele, špatná voda byla v sezoně například v nádrži Dubice I, která je využívána zejména k vodním sportům. „Na břehu jsou instalovány sprchy s pitnou vodou i informace o dlouhodobě nevyhovující kvalitě vody ke koupání z důvodu vysoce nadlimitního výskytu sinic,“ upřesnila Balašová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.