V Severočeském muzeu pracují restaurátoři na obnově zhruba stovky starých knih z podsbírky Starých tisků v rámci probíhajícího programu Záchrana pokladů. Mezi stránkami nachází nejrůznější předměty a stopy – od květin, poznámek dávných čtenářů až po vylisovaný hmyz.
Během práce čeká historické tisky očištění, při komplexním restaurování pak většinou pracovníci rozeberou vazbu i blok. „Z útrob knih bývají vyneseny pozůstatky, které jsou nejen dokladem samotného výrobního postupu při výrobě knih v minulosti, ale odhalují i zvyklosti čtenářů, kteří nad knihami jedli, vpisovali nejrůznější postřehy, poznámky nebo úryvky písní. Řada z nich, hlavně studenti, pak do knih i často jen bezmyšlenkovitě čmárali, začerňovali části textu či kreslili drobné karikatury,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje.
„Historické knihy jsou – stejně jako jiné sbírkové předměty v našich muzeích – důležitým dokladem a svědkem doby. A není to jen tím, co je v nich napsáno. Právě i to, co v nich pracovníci muzeí najdou, se může stát zásadní informací, na základě které badatelé doplňují celou historickou mozaiku,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Staré bible představují mezi svazky největší poklady. Rodiny je dědily po generace a pečlivě je schovávaly třeba na půdě za komínem nebo v obilí. „Mezi jejich stránkami se tak dodnes nachází množství zrn, trav či peří slepic. Časté jsou i knihy okousané od myší,“ dodal Mikulička.
Mezi stránkami však restaurátoři nacházejí i nevábné věci, jako jsou mouchy, komáři a pavouci. Ti jsou spolu s nánosy špíny a prachu odstraněni, ostatní předměty však restaurátoři dají do obálek a přiloží ke každé knize jako vzpomínku na pohnuté osudy jejich čtenářů a majitelů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.