Zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid nebo bývalý ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta patří k osmi osobnostem, které ve čtvrtek hejtman Martin Půta ocenil za zásluhy o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě. Letos nominovala veřejnost na udělení Pocty hejtmana 26 osobností, podle hejtmana bylo velmi těžké z nich osm oceněných vybrat.
„Považuji udělování poct hejtmana, které vzniklo už za Petra Skokana, za skvělou příležitost, jak i v době, která se může zdát plná špatných zpráv a smutných událostí, taky ukázat na lidi, kteří se celý život věnují svému oboru, dělají něco pro své okolí a je za nimi velký kus práce. Myslím, že to poděkování je úplně na místě," doplnil hejtman. Čestné uznání a zlatý dukát předává hejtman vždy u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, oceněno tak bylo už 103 osobností. Od roku 2013 může adepty navrhovat veřejnost.
In memoriam ocenil letos hejtman Miloslava Štěpánka, a to za celoživotní přínos v letecké meteorologii. V roce 1938 Štěpánek působil jako velitel Hlavní polní povětrnostní ústředny 91 Hlavního velitelství ve Vyškově, kvůli zraněním, která utrpěl u polského letectva za 2. světové války, se věnoval letecké meteorologii. V roce 1949 byl odsouzen, uvězněn a zbaven vojenské hodnosti, po roce 1989 byl plně rehabilitován in memoriam a povýšen do hodnosti plukovníka.
Za celoživotní přínos pro historii a muzejnictví ocenil hejtman bývalého ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Luštince, který kromě jiného významně rozšířil sbírku obrazů Františka Kavána a zasloužil se o rekonstrukci části jilemnického zámku. Hejtmanským dukátem ocenil Půta také Petra Moose za celoživotní přínos v oblasti dopravního inženýrství a vysokoškolského vzdělávání v oboru dopravy. Moos spolupracuje s libereckou univerzitou a je vedoucím týmu, který připravuje v Liberci výstavbu nového centra urgentní medicíny.
Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oboru osvěty, vzdělávání a rozvoje regionu převzal dnes v bývalých libereckých lázních také bývalý pedagog českolipského gymnázia a českolipský starosta v letech 1990 až 1997 Zdeněk Pokorný. Za celoživotní přínos v pedagogické činnosti a hudbě ocenil hejtman manžele Marii a Petra Truncovy. Společně vedli českolipský dětský pěvecký sbor Sedmihlásek a zpívali v Pěveckém sboru severočeských učitelů Česká Lípa. Teď pracují na obnově českolipské fary a kostela Mistra Jana Husa, pořádají výstavy, koncerty a kulturní setkání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.