Oslavy spojené s koncem roku a příchodem toho nového si Češi zpříjemňují alkoholem. Pokud lidé v požitkářském popíjení po svátcích nepoleví, mohou se dopracovat až k závislosti. Před nebezpečným lednovým efektem, jak se stavu přezdívá, varují odborníci.
Češi mají obecně velmi kladný vztah k pití alkoholu, po sklence nejčastěji sahají ve svátečním období mezi Vánoci a Novým rokem. „Významnou motivací pití alkoholu právě v tento čas je podle průzkumů jakýsi zvyk, že se tímto způsobem slaví,“ sdělil Petr Pleva z Think tanku racionální politiky závislostí.
Radostné popíjení s rodinou a přáteli při oslavách se ale s příchodem ledna může rychle přehoupnout v závislost. Pokud lidé pití neomezí, hrozí jim vážné problémy. Rizika s sebou totiž nenesou jen jednorázově vysoké dávky alkoholu, ale nebezpečná je právě také určitá pravidelnost v pití.
V Česku podle státního zdravotního ústavu hrozní vznik závislosti téměř dvaceti procentům mužů a patnácti procentům žen. Závislí na alkoholu navíc podle výzkumů umírají v průměru až o čtyřiadvacet let dříve než běžná populace.
Pod vlivem opojných nápojů ročně v tuzemsku zemře skoro sedm tisíc osob, z toho zhruba dvě tisícovky úmrtí přímo souvisí s alkoholem. Životy závislých vyhasínají například kvůli nemocem jater nebo otravě alkoholem.
Opilí ale také ztrácí zábrany a neuváženým chováním si mohou přivodit vážná zranění nebo dokonce smrt. „U dalších šesti set případů ročně jde o nepřímá úmrtí, tedy úmrtí pod vlivem alkoholu v důsledku nehod nebo sebevražd,“ dodala Helena Gherasim z Think tanku racionální politiky závislostí.