Dnes šest minut po čtvrté hodině ranní nastalo astronomické jaro. Střed slunečního kotouče stanul přesně nad zemským rovníkem a nastala jarní rovnodennost, což znamená, že noc a den jsou zhruba stejně dlouhé. Dny se budou následně postupně prodlužovat, a to až do 20. června, kdy nastane letní slunovrat a den bude dvakrát delší než noc.
Kalendářní jaro nastalo na našem území až dnes, ale jaro meteorologické už u nás panuje několiv dnů až týdnů. Uplynulý únor byl s průměrnou teplotou 5,7 stupně Celsia teplejší než většina březnů za posledních šedesát let.
Začátek i konec meteorologického jara jsou pevně stanoveny. To začíná 1. března a končí posledním květnem. Vědci rozlišují i vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.
Astronomické jaro začíná v různé roky různé dny. Dříve jeho začátek vycházel často na 21. března, což bylo ve 21. století naposledy v roce 2011 a znovu se tak stane až v roce 2102. Nejčastěji start jara vychází na 20. března. Vzácně může astronomické jaro začít 19. března, což bylo naposledy v roce 1796 a zopakuje se to v roce 2048. Střídání je způsobeno přestupnými roky.
Dnešní nejvyšší teploty podle meteorologů vystoupají až k 15 stupňům. Na některých místech v Česku teploměry v uplynulých dnech na 15 stupňů už vystoupaly nebo je i překonaly, a pokořily tak dosavadní teplotní rekordy.
Stromy na jižní Moravě jsou letos už v plném květu. Bioklimatoložka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Lenka Bartošová dokonce uvedla, že meruňky vykvetly nejdříve za 61 let pozorování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.