První jarní víkend probudí kromě přírody také zahrádkáře, které počasí vybídne k úklidu zahrad. Hasiči se připravují na to, že mnozí zahrádkáři začnou na svých pozemcích pálit větší či menší haldy biologického odpadu, a tak připravili několik doporučení, aby pálení odpadu ze zahrady proběhlo bezpečně.
„Mezi časté příčiny typických jarních požárů patří neopatrnost a nedbalost lidí, kteří odhodili nedopalek, neuhlídali pálení nebo dokonce přistoupili k plošnému vypalování. Tyto dva termíny je však nutné rozlišovat,“ upozornil na webu jihomoravských hasičů jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.
Vypalování trávy je v Česku zakázáno, je klasifikováno jako přestupek a fyzická osoba může za porušení tohoto zákazu dostat pokutu do výše 25 tisíc korun, v případě právnické a podnikající fyzické osoby hrozí pokuta až do výše půl milionu korun.
Kontrolované pálení přírodních materiálů po úklidu zahrad mohou provádět fyzické, a to za podmínek stanovených zákony a vyhláškami obcí. Navíc na přiměřeně velikých hromadách za přítomnosti dospělé osoby a s připravenými prostředky k možnému hašení.
Pokud mají právnické a podnikající fyzické osoby v plánu spalováním přírodních materiálů, musejí to předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje včetně připravených opatření proti vzniku a šíření požáru. Právě hasiči mohou určit další podmínky tohoto pálení nebo jej i zcela zakázat. Pokud právnické a podnikající fyzické osoby poruší nahlašovací povinnost, mohou čelit pokutě do výše půl milionu korun.
„Ohlašování pálení však v případě větších ohňů doporučujeme i fyzickým osobám a lze jej provést přes internetový formulář. Nikdy však ne na telefonních číslech tísňových linek 112 nebo 150. Nahlášením pálení se předejde zbytečnému výjezdu jednotek hasičů,“ dodal Mikoška.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.