Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Pondělí 24. června 2024  |  Svátek má Jan
Bez reklam

Za první rok se v Liberci vytřídilo 4,6 tuny tuků, město čekalo čtyřikrát více

První rok fungování nového systému sběru použitých jedlých olejů a tuků v Liberci přinesl výrazně horší výsledek, než radnice čekala. Přes speciální nádoby loni obyvatelé stotisícového města vytřídili 4,6 tuny mastných potravinových tekutin. Radnice předpokládala, že to bude kolem 20 tun. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj) míní, že za horším výsledkem je i to, že obyvatele města zatím o této možnosti málo informovali. „Je to málo propagované. Je potřeba dělat daleko větší osvětu, aspoň dvakrát do roka," řekl Janďourek.

Liberec loni výrazně rozšířil počet míst, kde je možné odevzdat použité jedlé tuky a oleje. Před tím je bylo možné přinést jen do dvou sběrných dvorů, od minulého roku je po městě rozmístěno 200 speciálních nádob. Jsou černé s červeným víkem a použité tuky či oleje v domácnosti do nich lidé dávají v uzavřených PET lahvích, aby je bylo možné dál recyklovat. Janďourek už dříve uvedl, že se z nich vyrábí například letecké palivo či biopaliva.

K třídění použitých jedlých tuků a olejů radnice přistoupila i kvůli tomu, aby je obyvatelé města přestali vylévat do odpadů. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, odpady, správa, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za první rok se v Liberci vytřídilo 4,6 tuny tuků, město čekalo čtyřikrát více  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.