Horská služba letos vyjíždí k většímu počtu zásahů, než loni. Nejčastěji spěchají horští záchranáři na pomoc ke zraněným cyklistům nebo pěším turistům. Roste i počet ošetření koloběžkářů. A mnohem častěji také letos zasahují u alergických reakcí po bodnutí hmyzem. V Jizerských horách už má horská služba od května za sebou 270 výjezdů.
„Letošní zvýšený zájem turistů o české hory se odrazil také v číslech zásahů Horské služby. V první polovině letošní letní sezóny, tedy od začátku května do poloviny srpna, evidují horští záchranáři o 17 % více zásahů než loni za stejné období,“ říká mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.
Z celkových 2248 zásahů bylo největší množství, cca 880 zásahů u cyklistů, a to především v bikeparcích, následováno 580 úrazy u pěších turistů. „Nárůst oproti loňskému roku jsme zaznamenali u ošetřování osob pohybujících se na koloběžkách z loňských 70 na letošních 120. Spolupráce s integrovaným záchranným systémem se odráží na účasti našich záchranářů u dopravních nehod a také u zvýšeného počtu zásahů u turistů při pobytu na chatách a hotelích,“ dodává Fryš.
Letním statistikám vévodí Jeseníky s 558 zásahy, následují Krkonoše s 429 zásahy a třetí je Šumava s 370 zásahy. „V Jizerských horách jsme od začátku května vyráželi k 268 zásahům. Z toho 109 byly úrazy cyklistů, v 54 případech se jednalo o turisty. Častá je spolupráce s Leteckou záchrannou službou Libereckého kraje - tady evidujeme 24 případů, z toho ve 14 případech byl letecký záchranář horské služby součástí posádky vrtulníku,“ říká náčelník Horské služby Jizerské hory David Savický.
Letošní období letních prázdnin je pro záchranáře poněkud specifické. Zvýšený výskyt bodavého hmyzu zvýšil frekvenci zásahů u vážných alergických reakcí. „Zrovna minulý týden jsme byli přivoláni k alergické reakci po bodnutí hmyzem na Palackého stezce. Kvůli špatně dostupnému terénu byl aktivován letecký záchranář horské služby. Spolu s lékařem letecké záchranné služby slanili z vrtulníku k postižené osobě a ve spolupráci s pozemní posádkou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje byla poté pacientka transportována do nemocnice,“ popisuje jeden z posledních zásahů u alergické reakce po bodnutí hmyzem náčelník Horské služby Jizerské hory.
Na časté výjezdy nebo vzlety k alergickým reakcím poukazují i zdravotní záchranáři. „Letos byl už v prvním čtvrtině prázdnin počet takových zásahů dvojnásobný, než v roce předchozím. Nejčastější příčinou těchto alergických reakcí je bodnutí vosou, která byla v pití a pacient si jí nevšiml. Doporučujeme proto, aby lidé nepili venku z lahví a plechovek, ale nápoje si přelévali do sklenic, kde je bodavý hmyz mnohem lépe viditelný. Ti, kteří vědí, že jsou alergičtí, by s sebou měli mít na výlet adrenalinové pero a v případě zhoršujícího se stavu po bodnutí hmyzem ho použít. A pokud se po bodnutí objeví dýchací potíže, sevřené hrdlo nebo člověk zkolabuje, je na místě okamžitě volat linku 155,“ upozorňuje mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.
Horké léto přineslo také větší množství kolapsových stavů, než v loňském roce. „Všechny nás těší, že se turisté po několika letech opět vrací do našich hor v tak hojném počtu. Doporučujeme jim ale, aby nepřeceňovali svoje síly, dodržovali základy správného plánování horských túr, především s ohledem na vysoké teploty, měli s sebou dostatek jídla a pití, oblečení, plně nabitý mobilní telefon s mapovými podklady a aplikací Záchranka a alergikům připomínáme, aby nezapomínali obohatit osobní lékárničku o léky, které mohou být nezbytné,“ uzavírá mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.