S lovem přemnožených prasat divokých pomůžou v oblasti s výskytem afrického moru prasat policejní střelci. Jako první bude odlov policejními střelci probíhat v honitbách Rádlo a Vratislavice a to už od pondělí 4. listopadu. Divoká prasata tu budou policisté lovit až do 12. prosince vždy od pondělí do čtvrtka v odpoledních a nočních hodinách. Po dobu odstřelu bude do míst s lovem veřejnosti zamezen vstup. Města a obce v oblasti plánovaného odstřelu žádají občany, aby zákaz s ohledem na vlastní bezpečnost respektovali.
„Zákaz vstupu osob do míst, kde bude odstřel policejními střelci probíhat, bude platit vždy od 15 hodin odpoledne do 6 hodin ráno dalšího dne. Vždy od pondělí do čtvrtka,“ přibližuje dobu zákazu vstupu do lesů honiteb mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová s tím, že toto časové ohraničení může být časem upraveno, zatím však platí od pondělí 4. listopadu tento časový plán.
„Vyzýváme občany, aby se v uvedených dnech, z důvodu vlastní bezpečnosti a z důvodu hladkého průběhu odstřelu divokých prasat, nepohybovali bezdůvodně na uvedeném území a dbali pokynů příslušníků Policie ČR, případně jiných složek. Místa budou opatřena páskami se zákazem vstupu a upozorněním na probíhající mimořádné opatření,“ dodává liberecká mluvčí.
„Odlov divočáků budou provádět proškolení policejní střelci. Uživatelé honiteb budou povinni policejním střelcům lov umožnit a poskytovat jim součinnost. Budou dohledávat odstřelené divočáky a dále s nimi zacházet v souladu s platnými předpisy a budou tak mít nárok na zástřelné. Ve dnech, kdy budou policisté odstřel divočáků provádět, nebudou v uvedené honitbě myslivci moci souběžně lovit,“ řekl už dříve mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Od počátku letošního roku eviduje Státní veterinární správa 27 potvrzených případů afrického moru prasat u prasat divokých, přičemž šlo o 13 ulovených a 14 uhynulých zvířat. Od počátku nákazy v závěru roku 2022 je v České republice evidováno celkem 84 případů této nemoci u uhynulých či ulovených prasat divokých. K zavlečení nákazy do chovu prasat domácích zatím nedošlo.
Africký mor prasat je virové onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Je charakteristický vysokou, téměř 100 % úmrtností. „Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo tělem uhynulého zvířete, prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků obsahujících infikované vepřové maso nebo kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví a oblečením. Hrozí přenos nákazy z černé zvěře do chovů prasat domácích, kde by infekce způsobila velké ekonomické ztráty,“ vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.