Počasí dnes-1 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Starostové v Libereckém kraji kritizují plány na rušení poboček úřadu práce

Starostové v Libereckém kraji kritizují plány Úřadu práce ČR na rušení malých poboček, zhorší se tím podle nich dostupnost služeb pro obyvatele. Úřad práce se chystá postupně zrušit 83 svých poboček v zemi, tedy více než pětinu z 369 pracovišť. V Libereckém kraji by se to mělo dotknout šesti měst - čtyř na Liberecku a dvou na Českolipsku. Se starosty dopředu nikdo nejednal, mnozí se o plánech pobočku zrušit dozvěděli až z médií.

Starosta Chrastavy na Liberecku, senátor Michael Canov chce jednat o zachování pobočky, která je přímo na místní radnici a městu platí jen symbolické nájemné. I to je teď město připraveno úřadu práce odpustit jen aby službu pro své obyvatele zachovalo. "Dokonce jsme ochotni, pokud by se nalezlo právní řešení, jednat i o podílu města Chrastavy na mzdových nákladech pracovníka," uvedl starosta Canov (Starostové pro Liberecký kraj) v žádosti adresované ministru Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a generálnímu řediteli úřadu práce Danielu Krištofovi.

Podle úřadu práce je cílem projektu zkvalitnit služby, klíčová je také bezpečnost pracovníků, protože přibývá incidentů, výhrůžek i napadení úředníků a v malých pobočkách je obtížné bezpečnost zajistit. To ale Canov zpochybňuje, v Chrastavě je pracoviště přímo na radnici a pracovnice je za neprůstřelným sklem, vybavení kanceláře pořizovalo město. Pro klienty by podle něj zrušení detašovaného pracoviště přineslo nutnost jezdit do krajského města.

"Přes poměrnou blízkost by dojíždění bylo pro některé z nich velmi náročné, a to nejen časově, ale i finančně. Pracovnice detašovaného pracoviště má dlouholetou a hlubokou místní znalost současných i potenciálních klientů. Navíc zde má přímou součinnost se sociální pracovnicí městského úřadu," zdůraznil Canov. Podobně se vyjádřil například starosta Jablonného v Podještědí Jiří Rýdl (SK Podještědští Pardálové): "My se těm lidem tady snažíme pomoct, a bojím se, že když budou odkázaní na Liberec, budou pro ty úředníky anonymní."

Pro mnohé klienty bude dojíždění komplikované a nákladné. "Když se člověk dostane do takové situace, že shání nové zaměstnání nebo musí řešit nějakou pomoc, tak jsou to většinou lidé, kterým se peníze úplně nedostávají. Jízdenka do Liberce vlakem stojí 50 korun, když si představíte, že ten člověk tam bude muset každý týden, tak to je 400 korun a to je opravdu hodně peněz," dodal starosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!).
 

Přehled poboček ke zrušení v Libereckém kraji

Cvikov - Českolipsko - Náměstí Osvobození 63
Hrádek nad Nisou - Liberecko - Za Poštou 705
Chrastava - Liberecko - náměstí 1. máje 1
Jablonné v Podještědí - Liberecko - náměstí Míru 22
Doksy - Českolipsko - Komenského 48
Český Dub - Liberecko - nám. Bedřicha Smetany 10


Zdroj: MPSV

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Úřad práce ČR

Štítky ČR, správa, sociální, práce, obce, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Iveta Krnáčová

Jenže těm lidem nahoře jako jsou ministerstva, parlament a sněmovna nejde o obyčejné lidi z vesnic a městeček. Penizé, které za posledni dobu probendili zbytečně, tak musí někde sehnat a jak to udělají? Zruší co můžou. A ministr Jurečka je opravdu odborník na svém místě.

Čtvrtek, 7. listopadu 2024, 07:54Odpovědět

Starostové v Libereckém kraji kritizují plány na rušení poboček úřadu práce  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.