Nový znak představili u příležitosti Dne válečných veteránů na slavnostním nástupu v prostorách dolních kasáren v Liberci zástupci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Armády ČR. Starý znak se siluetou horského hotelu a vysílače Ještěd nemohou od loňského roku kvůli licenční smlouvě s dědici architekta Karla Hubáčka využívat. Hledali proto jiný a nakonec se rozhodli jít cestou historie a využít znak propojený s generálmajorem Oskarem Starkočem, který je s libereckou posádkou spojen. U příležitosti slavnostního nástupu v rámci Dne válečných veteránů byly v prostorách kasáren předány i armádní vyznamenání vojákům a medaile Libereckého kraje členům Integrovaného záchranného systému.
„Máme jako liberecký pluk několik prvenství. Jako první jsme byli nasazeni v rámci mnohonárodní aliance po sametové revoluci, byli jsme první plně profesionální jednotkou v období platné povinné vojenské služby a bohužel dnes jsme i první jednotkou, která přišla o svůj znak. Pro každého z nás je to věc nevídaná, těžko uvěřitelná a pro ducha jednotky představuje skutečnou zbraň hromadného ničení,“ přiznal dnes během slavnostního nástupu vrchní praporčík libereckých chemiků Pavel Libich.
Chemici si tak museli najít znak nový. Ve hře byly dvě varianty. Vytvořit znak úplně nový nebo najít v historii něco, na co by mohli navázat. „Vydali jsme se cestou druhou a navázali spolupráci s Vojenským historickým ústavem, díky kterému se podařilo objevit někdejší límcový znak první československé jednotky, která měla na starost ochranu proti zbraním hromadného ničení. Šlo o 401. dělostřelecký pluk, jemuž téměř před 90 lety velel generálmajor Oskar Starkoč, s naším útvarem velmi silně provázaný,“ dodal Libich. Osud generálmajora Starkoče, který v období 1. republiky vytvořil základy toho, co dnes nazýváme ochranou proti zbraním hromadného ničení, byl velmi poznamenán oběma totalitními režimy. „Nacisti ho zavřeli do koncentračního tábora, kde ho měla čekat fyzická likvidace, naštěstí se tak nestalo. Po válce připravil koncepci chemického vojska, to už jako generál a velitel skupiny hlavního štábu zvláštních bojových prostředků, jak se tehdy chemické vojsko nazývalo. Druhá totalita – ta komunistická, opět přerušila jeho práci. Čtyři měsíce před vznikem chemického vojska byl degradován a v podstatě odejit do výslužby,“ popisuje jeho život vrchní praporčík libereckých chemiků.
A právě na historii spojenou s Oskarem Starkočem liberecký pluk nyní novým znakem navazuje. Znak leží na červeném, žlutě lemovaném gotickém štítě. Uvnitř je šedý kruh spojený zleva doprava dvěma šedými vlnovkami. „Bohužel výklad toho znaku neznáme, byl ztracen jako spousta dalších věcí v minulém režimu. My jako chemici si můžeme říct, že ty dvě vlnovky pravděpodobně znamenají proudění chloru během první světové války v zákopech, ale to je jen naše domněnka, protože ani Vojenský historický ústav žádný zdroj, který by ten znak vysvětloval, nenašel,“ říká Pavel Libich.
Nový znak měli během slavnostního nástupu na uniformách všichni vojáci, představen byl také na bojovém praporu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.
Během slavnostního nástupu v dolních kasárnách byla také zhruba čtyřem desítkám vojáků předána rezortní vyznamenání za 5, 10, 15, 20 a 25 let ve služebním poměru vojáka z povolání. Medaile zde poté v rámci slavnostního aktu předal také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Jsem rád, že máme už několikátý rok možnost na tomto slavnostním nástupu 31. pluku předávat medaile Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje a poděkovat tak lidem, kteří se dlouhodobě věnují vnitřní bezpečnosti a nebo v nějakou těžkou chvíli zachránili život někoho druhého,“ podotkl Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) při slavnostním nástupu. Medaile jsou udělovány na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady Libereckého kraje. Medaili I. stupně získalo 6 zástupců složek Integrovaného záchranného systému, z toho tři byly uděleny za záchranu lidského života. Medaili druhého stupně předal hejtman 10 zástupcům složek IZS.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.