Počasí dnes3 °C, zítra0 °C
Úterý 7. ledna 2025  |  Svátek má Vilma
Bez reklam

Liberecká zoo zřejmě do roka přijde o svého posledního slona

Liberecká zoo zřejmě do roka přijde o svého posledního slona indického. Sedmatřicetiletou Balu čeká na základě rozhodnutí evropského koordinátora chovu slonů přesun do jiného zařízení v Evropě. Jiného slona zoo v Liberci i kvůli špatnému stavu slonince získat nemůže.

Slony chová liberecká zoo od roku 1958. Jedinou samici má od roku 2021, kdy uhynula osmapadesátiletá Rání. Kam se Bala přesune, není ještě definitivně rozhodnuto. "Pravděpodobně by k tomu přesunu mělo dojít někdy v druhé půlce příštího roku," řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo

Důvody pro přesun Baly jsou podle něj dva. "Ten hlavní důvod asi je, že není akceptovatelné, a čím dál tím víc zemí si to dává i do zákona nebo nějakého kodexu pro zahrady, aby slon jako stádové zvíře byl chovaný solitérně," uvedl Nejedlo. Druhý důvod podle něj souvisí s tím, že v Liberci chovají slony jen kontaktním způsobem, tedy chovatelé k nim mají přímý přístup bez jakékoliv zábrany. "A od roku 2030, což se dopředu vyhlašuje v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), už nebude akceptovatelné, aby fungovaly slonince, které mohou slony chovat jenom v kontaktu. Jinými slovy, do té doby by tady mohla Bala být, ale ona má nějaký věk, není ještě úplně stará, ale není mladá. Ale kdybychom ji tady měli do roku 2030, tak už bude velmi stará a pak by si špatně zvykala někde jinde," dodal ředitel.

Šance získat jiného slona do Liberce je aktuálně nulová. Nezbytnou podmínkou pro to je výrazná modernizace sloního pavilonu, který je z roku 1972. Po technické stránce je ve špatném stavu a nesplňuje téměř žádná tepelněizolační kritéria. Zastaralý je i chovatelsky a neumožňuje bezkontaktní chov. Peníze na jeho modernizaci ale zoo nyní nemá. "Takový projekt je velmi nákladný a my sice teď nějaké prostředky máme k dispozici, ale byl by to strašný kompromis v tuhle chvíli. A my ty prostředky navíc potřebujeme na to, abychom zahradu jako takovou dali dohromady. To znamená, teď nás čeká rekonstrukce žirafince, projektuje se rekonstrukce levhartince a připravuje se projekt Údolí ohrožené divočiny," uvedl Nejedlo.

Podle něj to ale neznamená, že by se v budoucnu nemohli sloni do zahrady vrátit. Pravděpodobně by se v takovém případě starali chovatelé v Liberci o samce. "V tom evropském chovu jsou potřebná i zařízení, která jsou ochotná vzít jen samce a připravovat je tak, aby třeba některý z nich se pak mohl stát chovným v nějaké jiné skupině. A na to nepotřebujete tolik místa jako na chovnou skupinu," dodal ředitel liberecké zoo.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Liberec

Štítky ČR, příroda, zoo, Liberec, sloni

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Hanzl

Od doby , kdy se stal Nejedlo ředitelem , jde to se ZOO spěšně dolů , měl by funkci složit sám , já mu pak před příjmení napíšu - pan -.

Pondělí, 2. prosince 2024, 14:07Odpovědět

Liberecká zoo zřejmě do roka přijde o svého posledního slona  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.