Trpělivost letos došla vedení Liberce s řidiči, kteří neoprávněně vjíždějí do pěších zón v centru města. Prostřednictvím Městské policie Liberec proto na řidiče na náměstí Dr. E. Beneše, v ulici Moskevská, Felberova, 5. května nebo třeba Fügnerova zaměřilo svou pozornost. Městští strážníci tak letos řešili zhruba dvojnásobný počet těch, kteří do pěších zón vjeli neoprávněně a v kontrolách budou i nadále pokračovat. Město také chystá sjednocení časů, ve kterých bude možné do všech čtyř pěších zón v centru v rámci zásobování vjíždět. A do roku 2026 chce také u vjezdů do pěších zón instalovat chytré kamery, které za neoprávněné vjezdy budou řidičům rovnou posílat pokuty.
„Není možné, aby v pěší zóně v Moskevské ulici museli lidé doslova uskakovat před projíždějícími auty, které si neberou žádné servítky,“ říká náměstek primátora pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc (ANO). Situace je podle něj především ve večerních hodinách a při snížené viditelnosti pro chodce nebezpečná i kvůli historizujícímu osvětlení v centru města. „Máme ho krásné, používáme na něj měkká světla chromatičnosti, jenže lidé jsou pak pro automobily o to méně vidět. Nicméně ani za dobré viditelnosti a ve dne opravdu není možné, aby tam vysokou rychlostí projížděly různé dovážky jídla a podobné dovážkové společnosti, protože skutečně nejsou žádnou dopravní obsluhou,“ podotýká.
Městu došla trpělivost i s řidiči, kteří si z náměstí Dr. E. Beneše dělali parkoviště nebo s firmami na dovážku jídla, které běžně parkují u restaurací či řetězců s rychlým občerstvením v dolním centru města. „Letos jsme se proto na neoprávněné vjezdy do pěších zón velmi zaměřili a je to znát na grafu přestupků, které naši strážníci v pěších zónách řešili. Oproti předchozímu roku jejich počet až na jednu výjimku výrazně vzrostl. Což je dáno především mnohem častějšími kontrolami,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Liberec má v centru celkem čtyři pěší zóny:
1. Náměstí Dr. E. Beneše, ulice Kostelní, ulice 5. Května
2. ulice Moskevská
3. ulice Felberova
4. Soukenné náměstí, ulice Jánská, ulice Fügnerova
Jedinou pěší zónou, kde počet přestupků nevzrostl, je jen ulice Felberova. „V ulici Moskevská evidujeme nárůst ze 119 přestupků v loňském roce na 152 letošních, přičemž je třeba mít na paměti, že do konce roku zbývá ještě zhruba měsíc. U zbývajících dvou pěších zón je nárůst přestupků zhruba dvojnásobný. V horním centru vzrostl z loňských 292 na letošních 504 a v dolním z loňských 214 na letošních 472,“ uvádí primátor Liberce.
Celkem letos městští strážníci řešili neoprávněné vjezdy do těchto pěších zón v centru 1279x, loni to bylo jen 803x. Loni na pokutách strážníci vybrali 94 tisíc korun, letos 228 tisíc korun. „Nutno ale podotknout, že zhruba v polovině případů byl přestupek řešen domluvou, nechceme jít v první řadě formou represe,“ dodává primátor.
Liberec teď chystá některá opatření, která by měla situaci s neoprávněnými vjezdy do pěších zón v centru zlepšit. „V prvé řadě bude městská policie i nadále intenzivně kontrolovat, zda řidiči do pěší zóny nevjíždějí neoprávněně. Od nového roku také chceme sjednotit časy, ve kterých se do pěších zón za účelem zásobování vjíždět může. Doteď totiž byly v jednotlivých zónách odlišné a bylo to nepřehledné,“ vysvětluje primátor Zámečník.
„Od 1. ledna bude nově umožněn vjezd do čtyř pěších zón v centru Liberce pouze ráno mezi šestou a desátou hodinou a večer mezi dvacátou a dvaadvacátou hodinou. Ve všech ostatních časech budou zóny pro zásobování uzavřeny a otevřeny veřejnosti,“ říká náměstek Jiří Šolc.
V příštích krocích chce pak Liberec po vzoru Brna zavést i sofistikovaný elektronický systém, kdy kamery samy hlídají vjezdy do pěších zón. „Pakliže do něj někdo vjede neoprávněně, vyhodnotí to podobně jako v Dubici velmi chytrý automatický systém jako přestupek a pošle řidiči pokutu,“ popisuje Šolc. Podle něj není jednoduché takový systém připravit a zprovoznit, Liberec by ho ale chtěl začít využívat ještě do konce tohoto volebního období, tedy do roku 2026.
Mezi časté řidiče, kteří v posledních měsících do pěších zón v centru Liberce neoprávněně vjížděli, patří řidiči firem, které se specializují na dovážku jídel. „Počty těchto služeb jsou na vzestupu a v navýšeném počtu přestupků mají myslím poměrně velké procento. Už v průběhu roku jsem dostával od majitelů takových dovážkových firem stížnosti na pokuty. Zatím poslední podnět jedné z firem byl, abychom udělali výjimku. My se nechceme žádným způsobem určitě vyhrazovat proti podnikání, ale chceme mít pravidla, která platí pro všechny. Aby se prostě řidiči těchto společností chovali jako jakýkoli jiný občan,“ podotýká Zámečník.
Primátor Liberce závěrem vysvětluje, že obyvatel pěších zón, kteří se například potřebují stěhovat, se pokuty netýkají, pakliže si vjezd předem domluví s úřadem. „Například u stěhování z pěší nebo do pěší zóny lze využít institut zvláštního užívání komunikace, který schvaluje odbor správních a silničních agend. Tam se vjezd do pěší zóny například za tímto účelem povoluje běžně,“ uzavírá primátor Liberce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ano, zrovna nedávno jsem si při chůzi centrem říkala, že liberecké centrum je jedno velké parkoviště. Hlavně velkých drahých aut. V Pražské ulici jsem jich napočítala 15 a Městská policie co projížděla, jen projížděla, neviděla.
V pořádku. Pěší zóna má být pěší. Popeláři a zásobování si to mají odbýt brzy ráno. Nikdy jsem nepochopila, že když jdu během dopoledne, někdy i kolem poledne Pražskou ulicí, že se tam motají popeláři, zásobování, spousta osobních aut a člověk nemá místy kudy projít.