Liberec plánuje, že postaví zhruba 140 družstevních bytů na svých pozemcích v dolním centru města a v Horním Hanychově. Spolupracovat na tom chce se soukromým developerem.
"Jsme na začátku. Nás teď čeká studie proveditelnosti a zároveň design samotného družstva," říká náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška (Piráti). Záměrem města je podle něj najít soukromého partnera, s nímž vytvoří družstvo, do kterého potom budou moci vstupovat obyvatelé Liberce. "Cílová skupina, na kterou budeme mířit, jsou mladé rodiny a lidé zaměstnaní ve veřejně prospěšných profesích. Například učitelé, zdravotníci nebo hasiči a další pracovníci integrovaného záchranného systému," dodal Hruška.
Zhruba 70 bytů chce město postavit v Tálinské ulici v Horním Hanychově a obdobný počet i v lokalitě takzvaného Papírového náměstí v centru, konkrétně mezi ulicemi Na Svahu, Vrabčí a Lucemburská. Město do družstva vloží pozemky, na oplátku si nechá část bytů ve svém vlastnictví. "Jaký poměr to bude, tak to nám vzejde právě ze studie proveditelnosti," uvedl náměstek.
Výstavbou družstevních bytů ve dvou lokalitách chce radnice částečně řešit nedostatek městských bytů. Radnice stotisícového Liberce jich aktuálně vlastní a pronajímá kolem 1050, neuspokojených žadatelů o bydlení v městských bytech je zhruba stejné množství. Pro radnici to není jediný projekt, další výstavbu chystá ve Starých Pavlovicích v místě zvaném za Kauflandem. Tam by podle nedávno dokončené územní studie mohlo vzniknout až 260 městských bytů.
Družstevní byty s účastí města se v Liberci stavěly naposledy v letech 1997 až 2007. Pro výstavbu 1240 bytů tehdy desítka bytových družstev získala prostřednictvím radnice dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Město díky vložení státní dotace získalo v družstvech podíly 25 až 30 procent, ze svého neinvestovalo nic. Problémy ale nastaly, když se byty měly převádět na družstevníky kvůli nejistotě, zda byly původní smlouvy uzavřené v souladu se zákonem. Družstevníkům tak hrozilo, že budou muset doplácet desítky až stovky tisíc korun, nakonec se ale podařilo najít řešení a byty město na družstevníky převedlo za korunu, jak bylo v původním ujednání.
"My jsme se z toho minulého poučili a i po těch nepříjemnostech tomu družstevnímu bydlení přišli na chuť. Sami tedy teď jdeme do nového projektu, ve kterém už doufám nenastanou situace, které jsme zažili. Takže věříme pevně, že družstevní vlastnictví, ve kterém bude město iniciátorem, má pro město Liberec budoucnost," uzavírá primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.