Hasiči apelují na bezpečnost během vánočních svátků, kdy roste riziko požárů. Radí nenechávat hořící svíčky bez dozoru, stejně tak jídlo na zapnutém sporáku. Důležité je také dávat pozor na správnou manipulaci s olejem při vaření. V případě požáru doporučují rychlé jednání a okamžité kontaktování tísňové linky.
Jsou tady Vánoce následované dalšími svátky a většina lidí si je nedokáže představit bez zapálených svíček, smažení kapra nebo řízků a adventního věnce. Jihomoravští hasiči radí, jak se během svátků vyhnout požáru a nepříjemnostem.
Nedílnou součástí sváteční atmosféry jsou pro mnohé svíčky. „Nikdy nenechávejte hořící svíčky bez dozoru. Zapálené svíčky nedávejte k oknům do průvanu a do blízkosti záclon a závěsů. Když zapalujete svíčku, ubezpečte se, že je vždy umístěna mimo dosah dětí a domácích zvířat. Opouštíte-li místnost či domov nebo pokud jdete spát, svíčku důkladně uhaste a přesvědčte se, že nehrozí její opětovné rozhoření,“ připomenuli hasiči.
Hasiči také doporučují umístit hořící svíčky na vodorovnou a stabilní plochu, aby nedošlo k jejich převrácení. Svíčky by měly být ve svícnu z nehořlavého materiálu nebo na nehořlavé podložce. Svíčky na adventních věncích by měly být upevněny na kovových bodcích nebo v nehořlavých kalíšcích, pevně připevněných k základu. Vhodné jsou věnce z nehořlavých materiálů, u klasických je třeba zvýšená opatrnost.
„Pozor, některé věnce a svícny, které nabízí prodejci, slouží pouze jako dekorace a svíčky, které jsou na nich umístěné, nelze zapalovat. Je to právě proto, že svíčky nejsou upevněny na kovových bodcích nebo v nehořlavých kalíšcích. Tato informace by měla být výrobcem uvedena v návodu či popisu k výrobku,“ vysvětlili hasiči.
Hasiči varují, aby lidé nikdy nenechávali jídlo bez dozoru na zapnutém sporáku či jiném spotřebiči. I krátká nepozornost může vést k požáru s vážnými následky. V případě, že začne hořet na pánvi olej, by se neměla nikdy k hašení použít voda, protože při kontaktu s horkým olejem může dojít k explozi.
Je důležité okamžitě vypnout přívod energie, ať už plynu nebo elektřiny, a pánev přiklopit vlhkou utěrkou nebo pokličkou. Tím se zamezí přístupu vzduchu, což způsobí, že oheň sám uhasne.
„Poslední naše doporučení je, abyste si pořídili hlásič požáru, který vás zvukovým signálem dokáže včas upozornit na vznikající požár. Chybu jistě neuděláte, pokud budete mít v domácnosti funkční přenosný hasicí přístroj,“ popsali hasiči.
Hasiči lidem radí, aby v případě požáru zachovali klid a co nejdříve volali na tísňovou linku 150 nebo 112. Menší požár se mohou pokusit uhasit vlastními silami, a to rychlým zamezením přístupu vzduchu. Lze použít hasicí přístroj, sprej, deku nebo hydrant.
Pokud tyto prostředky nejsou k dispozici, mohou požár udusit například přiklopením hrncem nebo pokrývkou z přírodních materiálů, ideálně namočenou ve vodě. Po likvidaci požáru je nutné informovat příslušný hasičský záchranný sbor.
„V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Lidské životy a zdraví jsou cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit sami za každou cenu,“ zakončili hasiči.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.