Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 10. ledna 2025, 16:34
I když cestující vlastně prakticky nic nepoznají, v příštích letech čeká flotilu dopravního podniku velká změna. Do roku 2030 bude muset v Liberci jezdit asi 35 elektrobusů, v současnosti jsou na městských linkách nasazeny tři. „Je to dramatická změna, firmu tu promění,“ říká předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.
V současnosti dopravní podnik provozuje 109 autobusů. Jejich průměrné stáří je necelých sedm let. A vozový park se musí neustále obnovovat, aby po městě nejezdily příliš staré autobusy.
Už loni tak dopravní podnik nakoupil deset nových nízkoemisních autobusů s pohonem na CNG za 65,5 milionu korun bez daně a osm kloubových za 74,8 milionu korun bez daně. Dalších osm nových autobusů pak doplní vozový park v roce 2025. „Zřejmě se nám povedlo koupit poslední várku nových autobusů se spalovacími motory. Je to velký úspěch celého managementu,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc (ANO).
Standardní výbavou nových autobusů už je klimatizace a sčítací rámy, na základě dat z nich pak může DPMLJ pracovat s vytížeností spojů nebo se zpožděním. „Pořizujeme také kamerový systém se záznamem, což pomáhá u šetření dopravních nehod, tak to mohou být i výtržnosti ve vozidlech. Působí to také preventivně,“ doplnil dopravní ředitel DPMLJ Martin Hettner.
Novými autobusy dopravní podnik nahrazuje ty vysloužilé. „Část nám pak umožnila zkrátit intervaly na páteřních linkách 13, 24, 26, protože tam rostl počet cestujících,“ doplnil Hettner.
Na nové autobusy pak podle Šolce přispěli řidiči, kteří dostali pokutu z radarů v ulici Dubice. Město na nákup autobusů tak přispělo 15 milionů korun. „Pomáhají nám i přestupkáři, kteří bezohlednou jízdou ohrožují chodce. Za to zaplatí pokutu a ta se promítne do bezpečné veřejné dopravy. To je zdravý signál a veřejnost se tak může těšit z desítky krátkých a osmi kloubových nových autobusů,“ potvrdil.
Středa, 8. ledna 2025, 10:39
Liberecký dopravní podnik v areálu na Františkově vybudoval zcela novou halu na opravu autobusů, ve které může opravovat všechny typy vozidel od elektrobusů až po dlouhé kloubové autobusy. To ve staré hale z roku 1952 nebylo možné, investice tak...
V příštích letech bude muset dopravní podnik pořizovat více elektrobusů. Zatím po městě jezdí tři, do roku 2030 jich ale bude muset být už 35, tedy zhruba třetina celé flotily.
„Zahájili jsme přechod k elektromobilitě. Ve své flotile má dopravní podnik už tři elektrobusy. Zatím se na nich učíme a seznamujeme se s nimi. V tuhle chvíli tyto autobusy už standardně obsluhují cestující a plní veřejnou službu,“ popsal předseda představenstva Michal Zděnek.
Tím podle něj dopravní podnik začal trend, který je daný legislativně. „Do určitého data musíme mít určitou část naší flotily bezemisní. Já tomu říkám transformace dopravního podniku, je to dramatická změna, firmu tu promění z mnoha důvodů. Je to komplexní změna, ale cestující vlastně nic nepozná,“ doplnil.
Dopravní podnik už podle něj připravuje výběrová řízení na pořízení elektrobusů. „Zadávací dokumentace je víceméně připravená, měli bychom brzy začít soutěžit," upřesnil.
Zmíněným datem je rok 2030, kdy v Liberci bude jezdit 35 autobusů na elektrický pohon. I kvůli postupně proměně vozového parku pak dopravní podnik musel přikročit také k vybudování nové haly na údržbu autobusů. V ní může opravovat všechny typy vozidel od elektrobusů až po dlouhé kloubové autobusy.
Nová hala vyšla včetně veškerého vybavení na 110 milionů korun. „Původní hala byla určená na autobusy délky do dvanácti metrů. Vzhledem k nutné změně koncepce veřejné dopravy v Liberci, kdy máme zhruba 25 kloubových autobusů, tak je musíme někde udržovat,“ dodal technický ředitel DPMLJ Ludvík Lavička, proč dopravní podnik novou halu potřeboval.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.