Na rekordních 10,3 stupňů se dostala průměrná teplota v České republice v roce 2024. Je to poprvé, co roční průměrná teplota přesáhla deset stupňů. To potvrzuje fakt, že dlouhodobě dochází k oteplování.
Oproti loňskému roku stoupl průměr o půl stupně. Od roku 1961 došlo k nárůstu o 2,3 stupňů.
Zvyšující se teploty mají vliv na krajinu. „Aktuálním příkladem, který je zřetelný, je úbytek sněhu. Na jaře, kdy příroda potřebuje dostatek vláhy z tání sněhu na jarní rozvoj, není vody dostatek,“ říká v tiskové zprávě ředitel Fakt o klimatu Ondráš Přibyla.
Oteplování způsobuje také například zvyšující se počet kůrovců nebo změnu pro ekosystémy. Se stoupající nadmořskou výškou klesá teplota, a tomu jsou přizpůsobené například stromy, které tam rostou. S oteplováním tak dochází k zásadním změnám.
Pomoci zmírnit dopady klimatických změn může snižování emisí. V České republice se vyrábí elektřina především z uhlí, řešením by tak mohlo být větší využití větrné, solární a jaderné energie.
Dále by pomohlo obnovení mokřadů, efektivní hospodaření s vodou nebo vysázení více stromů a rozvoj parků a vodních ploch. „Každý stupeň, o který dokážeme globální oteplování omezit, znamená menší riziko pro přírodu i společnost,“ dodává Přibyla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.