Počasí dnes0,5 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 16. ledna 2025  |  Svátek má Ctirad
Bez reklam

Liberečtí chemici odjeli na misi do Litvy, v plnění operačního úkolu vystřídali dělostřelce

Liberečtí chemici odjeli na misi do Pobaltí, na základnu Rukla v Litvě. Tam v pondělí 13. ledna převzali v rámci české jednotky mnohonárodního bojového uskupení NATO operační úkol od příslušníků 13. dělostřeleckého pluku. Liberečtí chemici, čili vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče z Liberce budou ze základny v litevské Rukle plnit úkoly přibližně dvanáct měsíců na základě mandátu vlády ČR, který byl schválen v říjnu 2024. Jejich mise probíhá pod německým velením a má posílit obranyschopnost východního křídla NATO jakožto nejexponovanější oblasti Aliance.

„Jednotka chemiků se během svého působení zaměří na radiační a chemický průzkum, dekontaminaci osob, raněných, techniky a materiálu. Jejich úkolem je také připravit alianční síly na ochranu proti zbraním hromadného ničení před potenciálním agresorem. Demonstrace připravenosti, odhodlání a solidarity NATO patří k hlavním cílům jejich působení,“ říká tisková a informační důstojnice Armády ČR Jitka Tichá.

Úkolové uskupení tvoří převážně vojáci 31. pluku. „Ti se zároveň budou podílet na výcviku a spolupráci s aliančními partnery. Práce v mezinárodním prostředí jim umožní získat nové zkušenosti a vazby, které jsou zásadní pro další rozvoj jednotky,“ dodává.

Slavnostního ceremoniálu k převzetí operačního úkolu se zúčastnil i bývalý náčelník Generálního štábu AČR, nyní velvyslanec ČR v Litvě, armádní generál v. v. Aleš Opata. „Vojákům přeji hodně štěstí a úspěchů během nasazení, jako všem předchozím jednotkám. Chemická jednotka zde v Pobaltí nepůsobí poprvé, takže její začlenění v rámci alianční předsunuté přítomnosti bude určitě bez problémů,“ popřál velvyslanec.

Alianční předsunutá přítomnost, neboli eFP, je klíčovým opatřením NATO, které bylo přijato na summitu ve Varšavě v roce 2016 jako reakce na ruskou anexi Krymu. Program eFP zahrnuje vytvoření čtyř bojových uskupení v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, přičemž každé z nich vede jiný stát – USA, Německo, Kanada a Velká Británie.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Armáda ČR

Štítky armáda, chemici, Liberec, NATO, Litva, mise

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberečtí chemici odjeli na misi do Litvy, v plnění operačního úkolu vystřídali dělostřelce  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.