Pilotní projekt sběru plastů a hliníkových plechovek od nápojů do společné odpadní nádoby spustil v těchto dnech Jablonec nad Nisou. Připravené jsou na něj i nové odpadkové koše na březích přehrady.
„Sběr probíhá pouze v lokalitách rodinných a menších bytových domů, ve kterých mají občané k dispozici popelnici o objemu 120 l nebo 240 l na plasty a nápojové kartony, tedy svoz tříděného odpadu od domu, tzv. door-to-door,“ vysvětluje jablonecká náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec) a dodává, že na rozdíl od sídlišť není v těchto lokalitách tak hustá síť veřejných stanovišť tříděného odpadu včetně nádob na kovy a tímto způsobem se u rodinných a menších bytových domů výrazně zvýší dostupnost pro třídění zejména hliníkových plechovek od nápojů.
„Společně s plasty lze do černých popelnic se žlutými úchyty odkládat pouze hliníkové plechovky od nápojů, víčka od jogurtů a alobal, nikoli konzervy od jídla nebo krmení pro zvířata,“ upřesňuje Ludmila Rosenbaumová z oddělení cirkulární ekonomiky Magistrátu města Jablonec nad Nisou a pokračuje: „Důvodem je hlavně bezpečnost pracovníků u třídícího pásu, kteří by se o konzervy mohli pořezat. Navíc je to i nehygienické, ve špinavých konzervách může být plíseň. Konzervy od jídla nebo krmení pro zvířata je třeba i nadále odkládat do šedých nádob na veřejných stanovištích tříděného odpadu, případně ve sběrných dvorech.“
Recyklace hliníkového odpadu má velké pozitivní dopady. Hliník je recyklovatelný opakovaně, bez ztráty kvality. „Recyklací hliníku se šetří přírodní zdroje a omezuje poptávka po primární bauxitové rudě, z níž se hliník vyrábí. Recyklace také vyžaduje výrazně méně energie než výroba nového hliníku z přírodních surovin. Uvádí se, že recyklace jedné tuny hliníkového materiálu ušetří kromě čtyř tun bauxitu také 95 % energie potřebné pro výrobu primárního hliníku a devět tun emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje náměstkyně Opočenská.
Proces recyklace hliníkových plechovek zahrnuje několik kroků. Po sběru v domácnostech, podnicích a na veřejných místech tříděného odpadu putují plechovky na třídící linku, kde se zbaví nečistot. Plechovky se pak slisují a rozdrtí na malé kousky, které se roztaví v peci při vysokých teplotách. Roztavený hliník se přemění na ingoty či plechy, jež jsou základem pro nové výrobky.
„V souvislosti s novým způsobem třídění plastů a plechovek od nápojů do jedné nádoby rozmístilo oddělení cirkulární ekonomiky v okolí jablonecké přehrady sedm nových košů na tříděný odpad – odkládat do nich bude možné plasty s hliníkovými plechovkami od nápojů a směsný odpad,“ uzavírá mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.