Krajská nemocnice Liberec vyjednává o odkupu pozemků pro plánovanou druhou etapu modernizace. Po dokončení nového Centra urgentní medicíny by vedení největší nemocnice v Libereckém kraji chtělo vybudovat ještě jeden menší pavilon. Sloužil by jako centrum specializované péče, kam by se přesunula další část kardiologie, neurocentrum, plicní oddělení nebo biomechanika.
Krajská nemocnice má zájem odkoupit pozemky s hřišti v sousedství nemocničního areálu, které patří TJ Lokomotiva Liberec. "Nikde jinde místo není. My jsme už jednali s tělovýchovnou jednotou, začínáme oceňovat ten majetek a začínáme dělat vlastní studii," řekl předseda představenstva a generální ředitel nemocnice Richard Lukáš. Podmínkou sportovců je podle něj vybudování nového sportoviště na jiném místě, které by měl zajistit Liberecký kraj jako majoritní vlastník nemocnice ve spolupráci s městem. Vyjádření TJ Lokomotiva Liberec se zatím získat nepodařilo.
Kromě specializovaných zdravotnických pracovišť by podle Lukáše měla druhá budova nabídnout třeba kvalitní přednáškový sál. "Protože námi (KNL) projde v současné době 300 studentů ročně z fakult, takže chceme také nabídnout soudobé prostředí, kde by se daly ty přednášky uskutečňovat," uvedl ředitel. Budova by měla být podle něj prostorově úspornější než současné objekty. "Chceme, aby se hodně věcí sdílelo," dodal.
Krajská nemocnice Liberec je s 906 lůžky největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji, ročně je v ní hospitalizováno bezmála 40 tisíc lidí, dalších 370 tisíc pacientů ošetří ambulance, ročně tamní lékaři provedou na 17 tisíc operací. Součástí největšího krajského zařízení jsou také nemocnice s Turnově a Frýdlantu, celkově tak disponuje 1143 lůžky, z toho je 134 je lůžek na jednotkách intenzivní péče a 820 akutních. Nemocnice zaměstnává 3600 lidí.
Modernizaci areál podle Lukáše nutně potřebuje, péče je roztříštěná do 37 budov s průměrným stářím zhruba 100 let. "A v tom my provozujeme špičkovou technologii a provádíme špičkové výkony," poznamenal Lukáš. Centrum urgentní medicíny připravovala nemocnice deset let, stavba začala loni v dubnu, hotovo bude zřejmě na přelomu let 2026/2027. V šestipodlažní budově za 3,8 miliardy korun bude urgentní příjem, traumatologie a obory akutní péče, ale také třeba laboratoře. Už letos začne sloužit nový parkovací dům pro 329 aut.
"Druhá etapa je pro nás logickým krokem, protože velká část těch oborů je v budově interny, která je ze 70. let a podle toho vypadá jak prostorově, tak technicky. My se jako kraj účastníme jednání nemocnice s TJ Lokomotiva. Je potřeba také diskutovat o velikosti druhé etapy, nejen pokud se týká peněz, ale i prostoru," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nejdřív je ale podle něj třeba dokončit stavbu první etapy, pak si dát nějaké dva roky pauzu na přípravu projektu a teprve potom začít stavět etapu číslo dvě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.