Národní přírodní památka Peklo na Českolipsku je pro veřejnost po dvou a půl měsících znovu otevřena. Vstup do části Robečského údolí zakázala Česká Lípa koncem prosince minulého roku kvůli špatnému stavu lesních porostů. Podle radnice představovaly souše smrků odumřelých v souvislosti s kůrovcovou kalamitou i další stromy ve špatném zdravotním stavu pro návštěvníky bezprostřední riziko. Národní přírodní památka Peklo je především v jarních měsících vyhledávaným turistickým místem, lidé sem míří za koberci bledulí, které naučnou stezku lemují. Původně mělo být Peklo pro veřejnost uzavřeno až do 27. března, nebezpečné stromy se ale Lesům ČR podařilo odstranit dříve a zákaz tak mohl být zrušen zhruba dva týdny před plánovaným termínem. První kvetoucí bledule tak mohou lidé v Robečském údolí obdivovat už nyní.
„V pekelském údolí se nacházely souše olší a jasanů, dále pak souše smrků odumřelých při proběhlé kůrovcové kalamitě, které se začínaly rozpadat, ale nacházely se zde i další stromy na skalách a svazích nad turistickou cestou se zhoršeným zdravotním stavem a další stromy nakloněné nad turistickou cestu, jejichž stav byl vyhodnocen jako bezprostředně ohrožující. Z důvodu ochrany zdraví bylo tedy třeba uzavřít celou lokalitu pro vstup veřejnosti,“ uvedla na sklonku minulého roku mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.
„Těžba pětašedesáti odumírajících stromů v bezprostřední blízkosti stezky v národní přírodní památce Peklo na Českolipsku finišovala o víkendu. Dříví zůstane na místě k zetlení, což podpoří biodiverzitu,“ zmínily na svém facebookovém profilu Lesy ČR.
Národní přírodní památka Peklo u České Lípy se nachází v údolí Robečského potoka mezi obcí Zahrádky u České Lípy a městem Česká Lípa. Jedná se o maloplošné chráněné území, které bylo vyhlášeno roku 1967 a jako soukromá rezervace bylo vedeno již od roku 1895. Údolím vede naučná stezka Národní přírodní památka Peklo, hojně navštěvovaná zejména na jaře kvůli kobercům kvetoucí bledule jarní. První z nich právě začínají kvést.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám