Nedostatečné propojení infrastruktury je brzdou lepší spolupráce Libereckého kraje se sousedními zeměmi - Německem a Polskem. Pro další rozvoj území je fungující dopravní spojení klíčové, ale ani po více než 30 letech se ho nepodařilo dotáhnout. Na konferenci Trojzemí na křižovatce věnované strategickému plánování, to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
„Myslím, že bez otevřených hranic, spolupráce a využívání příležitostí, které zatím využívat neumíme, se region bude rozvíjet jenom obtížně, protože všechny tři části Trojzemí - česká, polská i německá jsou na periferii jak zájmu, tak třeba dopravní infrastruktury ve svých zemích. Teprve s využíváním vzájemného potenciálu můžeme nastartovat nějaký další ekonomický růst," doplnil liberecký hejtman.
Spolupráci v oblasti Trojzemí zahájil v roce 1991 Euroregion Nisa, který byl prvním v Česku a také ve střední a východní Evropě. Česká část zahrnuje čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovský výběžek. Předlohou pro jeho založení se staly německo-nizozemské euroregiony, které fungovaly v Evropě od roku 1950. Euroregion Nisa leží v oblasti, kde se stýkají hranice Německa, Polska a Česka. Na ploše 13 tisíc kilometrů čtverečních žije 1,74 milionu lidí, největším městem je stotisícový Liberec.
Ani po 33 letech se ale pode Půty mnohé plány nepodařilo dotáhnout. „Stále nemáme dokončenou infrastrukturu, o které podle mě před těmi 30 lety nikdo nepochyboval, že už dávno bude hotová. Mluvím o železnici, o propojení silnic, na německém území se stále staví napojení na A4 od Žitavy dál, tohle je třeba věc, která je viditelná, ale pro běžné lidi je dost nepochopitelné, že se ji zatím nepodařilo uskutečnit," řekl hejtman.
Řada věcí se ale podle Půty povedla. Díky spolupráci šly do území stamiliony korun z evropských fondů. „Dneska už skoro nikdo nepamatuje, že Nisa byla v roce 1990 stokou, do které všichni vypouštěli všechno od komunálních nečistot až po výrobní nebo podnikové, všechny možné různé chemikálie, a to se změnilo. V Nise jsou dneska pstruzi už i v Liberci, to je jedna z pozitivních věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Možná to může být i naděje do budoucna, když vidíme, co se povedlo," dodal liberecký hejtman.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Když se podívám těsně za hranice do Polska i Německa- nic moc.