Také z Česka bude dnes v případě, že oblačnost ustoupí, viditelné částečné zatmění Slunce. Měsíc ale tentokrát zakryje jen malou část jeho plochy. Maximum zatmění se očekává zhruba 18 minut po poledni. Další podobné zatmění nastane až v srpnu 2026. Odborníci ale veřejnost varují, že pozorování bez speciálních brýlí může poškodit zrak. Nabízejí nicméně v případě jasného počasí možnost podívat se na zatmění v přímém přenosu Sluneční patrolní služby Astronomického ústavu Akademie Věd ČR, který bude Slunce snímat v úzkopásmovém filtru H-Alpha. Přenos začne hodinu před zatměním, tedy zhruba v 10.35 a skončí hodinu po zatmění, tedy zhruba ve 14 hodin.
Poslední březnovou sobotu mohou lidé pozorovat částečné zatmění Slunce. Temný měsíční kotouč se Slunce sice jenom lehce dotkne, i tak to ale bude vzácná podívaná. Další částečné zatmění Slunce bude totiž k vidění až za více než rok, konkrétně 12. srpna 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce pak bude pozorovatelné až 21. července roku 2726.
Kolem 11:35 se při pravém horním okraji Slunce objeví tmavá silueta Měsíce. Ta postupně pohltí přibližně 19 % slunečního disku, stane se tak ve 12:18. Následně se dá Měsíc opět na ústup a ve 13:01 pak částečné zatmění skončí. Uvedené časy platí pro Prahu, v rámci Česka činí odchylky několik minut.
Při pozorování je třeba dbát na bezpečnost. „Budete-li chtít zatmění sledovat očima, neobejdete se bez speciálních brýlí na pozorování Slunce, které spolehlivě utlumí intenzivní sluneční svit a zamezí vážnému poškození zraku,“ připomněli pracovníci brněnské hvězdárny.
Ještě obezřetnější musí být lidé v případě, kdy se k pozorování rozhodnou použít dalekohled. „Rozhodně není možné dívat se jím na Slunce přímo. Buď před objektiv dalekohledu umístěte k tomu určený speciální sluneční filtr, anebo zatmění pozorujte metodou takzvané projekce, kdy si obraz Slunce dalekohledem bezpečně promítnete na bílé stínítko za okulárem,“ doplnili odborníci.
Ti, kteří nebudou mít štěstí na počasí nebo se nedostanou ven, mohou sledovat asi hodinu a půl trvající zatmění online. „V případě jasného počasí bude probíhat přímý přenos Sluneční patrolní služby Astronomického ústavu AV ČR. Přenos bude dostupný ze stránek Sluneční patroly. Začne hodinu před zatměním a skončí hodinu po zatmění. Slunce budeme snímat v úzkopásmovém filtru H-alpha," uvádí Astronomický ústav AV ČR.
Březnové částečné zatmění bude viditelné nejen z Česka, ale také ze západní Evropy, Islandu, Grónska a východní části Severní Ameriky. Právě při pohledu z Kanady přitom bude zakryto více než devadesát procent slunečního disku. Zhatit podívanou však bohužel může nepříznivé počasí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám