Aktuálně

Jablonec otevřel pod bazénem nový bikepark, dostal jméno Čilák více...

Banální ťukanec na parkovišti bude mít dohru. Žena nadýchala přes tři promile více...

U liberecké nemocnice vzniká nová zastávka autobusu MHD, hotová bude v říjnu více...

Liberec bude hledat projektanta pro lanovku na Ještěd, počítá s mezistanicí více...

Noční požár ve Vratislavicích. Hasiči přímo na místě museli resuscitovat člověka více...

Liberečtí chemici na cvičení na Slovensku: pracovali s ostrými bojovými látkami

Autoři | Foto Armáda ČR/Tomáš Růta

Významného mezinárodního dvoutýdenního vojenského cvičení Toxic Lance 2025 se na přelomu dubna a května účastnili také liberečtí chemici. Cvičení ve výcvikových prostorech Zemianské Kostoľany a Lešť bylo zaměřeno na práci s ostrými bojovými chemickými látkami a na zdokonalování spolupráce mezi jednotkami NATO při řešení chemických hrozeb. Českou armádu přitom na cvičení reprezentovala právě jen 8. rota chemické ochrany z 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

„Mezinárodní cvičení Toxic Lance 2025 se zaměřilo na dva klíčové aspekty. Na výcvik s ostrými bojovými chemickými látkami, který simuloval situace reálných chemických incidentů a vyžadoval od vojáků schopnost rychlé detekce, dekontaminace a ochrany vlastních jednotek a na spolupráci se zahraničními jednotkami, což zahrnovalo koordinaci při plnění odborných úkolů, sdílení informací a společné řešení krizových scénářů,“ vysvětluje mluvčí libereckých chemiků Pavel Tichý.

Podle zástupce velitele 8. roty chemické ochrany, nadporučíka Jana Kiszky, mělo cvičení význam jak pro odbornou přípravu jednotky, tak pro posílení její schopnosti spolupracovat v mezinárodním prostředí. „Toxic Lance 2025 nám poskytlo jedinečnou příležitost procvičit práci s ostrými bojovými chemickými látkami v realistických podmínkách. Naši vojáci si mohli ověřit své postupy při detekci a dekontaminaci, což je pro chemické specialisty zásadní. Navíc jsme měli možnost spolupracovat s kolegy z jiných členských států NATO, což významně přispělo k rozvoji našich schopností komunikace a součinnosti v mezinárodním prostředí. Tento výcvik byl pro naši jednotku velkým přínosem, jak z hlediska odborného, tak z hlediska operační připravenosti.“

Během cvičení čelili vojáci 8. roty chemické ochrany realistickým scénářům, které simulovaly únik nebezpečných chemických látek z průmyslových zařízení, útoky dronů s nosiči nebezpečné látky nebo jejich použití jako součást asymetrického konfliktu. „Jednotka využila moderní přístroje k detekci a analýze chemických látek, zatímco dekontaminační týmy pracovaly na odstranění kontaminace zasažených osob, techniky a komunikace,“ uvádí Tichý.

Česká jednotka během cvičení úzce spolupracovala se slovenskými, španělskými, americkými a polskými specialisty, což umožnilo sdílení zkušeností a ověření kompatibility operačních postupů.

„Toxic Lance 2025 bylo jedním z nejdůležitějších cvičení chemických specialistů v rámci NATO v roce 2025. Jednotkám poskytlo nejen možnost ověřit své schopnosti při práci s ostrými bojovými chemickými látkami, ale také rozvíjet spolupráci v mezinárodním prostředí. 8. rota chemické ochrany prokázala, že je schopna efektivně řešit náročné úkoly a spolupracovat s aliančními partnery,“ dodává mluvčí libereckých chemiků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky armáda, cvičení, Slovensko, Liberec, chemici, bojové látky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.