Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění, které se týká aktivity klíšťat. Ta byla v těchto dnech na mnoha místech ČR vysoká. Jaká jsou podle meteorologů doporučení? Důležitý je repelent, vybrat si místo v přírodě, kde budeme trávit čas, a také je důležité se po příchodu domů důkladně prohlédnout. A případné klíště ihned odstranit.
Klíšťata se teď ve velké míře vyskytují nejen v lesích a na loukách, ale i ve městech v parcích, v křovinných porostech, v zahradách, ve vysoké trávě. „Z výsledků projektu Klíšťata ve městech máme ověřeno, že k nákaze může dojít i v městských parcích. Vhodné je používat do přírody světlý oděv, na kterém si klíšťat lépe všimneme, nejlépe s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do ponožek a samozřejmě repelentní přípravek. Musíme myslet na to, že nástřik je třeba po nějaké době zopakovat,“ uvedla Monika Hausenblasová, ředitelka odboru protiepidemického liberecké krajské hygieny.
Podle meteorologů bychom určitě neměli čekat až na chvíli, kdy nás nebo domácí mazlíčky začne něco svědit. „Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci a včasné odstranění parazita také hraje roli. Nejlepší je samozřejmě, když se vůbec nestihne přisát - proto už při pobytu venku můžete občas mrknout na nohy a ruce a odcvrnknout případného nevítaného hosta,“ radí meteorologové.
⚠️???????? Také dnes je na místě opatrnost, pokud jde o klíšťata.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 12, 2025
???? Aktivita těchto nevítaných návštěvníků je totiž na mnoha místech ČR vysoká a v dalších dnech očekáváme její zvyšování až na mimořádnou.
???????? Jaká jsou doporučení?
✅ℹ️ Repelent, upřednostnění zpevněných cest před… pic.twitter.com/YH3VctnE1m
A jaký je správný postup při odstraňování přisátého klíštěte? „Přisáté klíště je třeba odstranit co nejdříve, abychom snížili možnost přenosu nákazy. Před manipulací s klíštětem místo dezinfikujeme nejlépe prostředkem na bázi jodu, klíště jemně nejlépe za pomocí pinzety vyvikláme a poté znovu dezinfikujeme. Klíště nikdy nemačkáme a nemanipulujme s ním holýma rukama,“ připomněla mluvčí hygieny Zuzana Balašová.
Místo po přisátí klíštěte je poté potřeba zhruba deset dní sledovat. „Při podezření na infekci, která se projevuje u klíšťové encefalitidy v prvním stadiu podobně jako chřipka - tedy teplotou, bolestí hlavy nebo u lymeské boreliózy červenou skvrnou s blednoucím středem na kůži v místě přisátí klíštěte, je potřeba ihned vyhledat lékaře. Klinické příznaky se ovšem mohou lišit, nemusí byt vždy přítomny tyto takzvané typické,“ dodala mluvčí.
Aktivitu klíšťat ve velké míře ovlivňuje počasí. O tom, jak a kde jsou klíšťata nejvíce aktivní, informuje mapa, kterou meteorologové denně aktualizují. A jak je patrné, počasí má na aktivitu klíšťat opravdu značný vliv. Zatímco ve středu 14. května, tedy podle předpovědi během nejteplejšího dne tohoto týdne, byla aktivita klíšťat v Libereckém kraji mimořádná, tak oproti tomu v dalších dnech tohoto týdne, kdy má přijít ochlazení, bude aktivita klíšťat v regionu na středním až mírném stupni. Ve výše uvedené mapě je pět stupňů aktivity.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám