Aktuálně

Jablonec otevřel pod bazénem nový bikepark, dostal jméno Čilák více...

Banální ťukanec na parkovišti bude mít dohru. Žena nadýchala přes tři promile více...

U liberecké nemocnice vzniká nová zastávka autobusu MHD, hotová bude v říjnu více...

Liberec bude hledat projektanta pro lanovku na Ještěd, počítá s mezistanicí více...

Noční požár ve Vratislavicích. Hasiči přímo na místě museli resuscitovat člověka více...

Liberecký kraj je tři čtvrtě roku bez nových případů afrického moru prasat

Autoři | Foto Pixabay.com

Liberecký kraj je tři čtvrtě roku bez nových případů afrického moru prasat. Poslední potvrzený nakažený divočák je z loňského srpna. Pokud v následujících třech měsících nepřibude žádný další, Česko požádá v září Evropskou komisi o zmírnění opatření. Uvedl to ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. V republice je Liberecký kraj jediným regionem, ve kterém laboratorní testy v posledních letech potvrdily nákazu u uhynulých nebo odstřelených divokých prasat. Komerční chovy prasat domácích v kraji tato nákaza dosud nezasáhla.

"Musí uplynout minimálně rok od posledního pozitivního případu," uvedl Šebesta.

Naposledy testy potvrdily nákazu u divočáka uloveného 22. srpna minulého roku v Liberci - Kateřinkách. Situace se podle Šebesty jeví nadějně i s ohledem na to, že nové případy nepřibývají ani v příhraničních regionech Polska a Německa, které sousedí s Libereckým krajem. "V polském Dolnoslezském vojvodství nejsou hlášeny žádné případy a v Německu jsou nejbližší pozitivní kusy v okolí dálnice A4, což je také relativně daleko, několik desítek kilometrů od hranic," dodal krajský ředitel veterinární správy.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, prasata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů. Za loňský rok eviduje Státní veterinární správa (SVS) 27 potvrzených případů afrického moru, z toho u 13 ulovených a 14 uhynulých prasat.

V souvislosti s šířením nákazy musela loni veterinární správa čtyřikrát zvětšit uzavřená pásma, a to na současných 1640 kilometrů čtverečních, což je více než polovina území Libereckého kraje. Kolem míst nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem něj nárazníkové pásmo I. V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat.

Pokud žádný nový případ do konce srpna nepřibude, požádá Česká republika o zmenšení nebo zrušení uzavřených pásem.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, příroda, zdraví, myslivost, Liberecký

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.