Každý patnáctý Liberečan je ohrožen sociálním vyloučením. Tahle čísla vyplývají z nové analýzy, kterou si nechalo vypracovat vedení města. Radní tímto průzkumem chtěli zjistit další potenciálně riziková místa a zmapovat technický stav a režim komerčních ubytoven. Čísla jsou v některých ohledech alarmující.
Zhruba sedm tisíc obyvatel Liberce se z ekonomických, sociálních, zdravotních, národnostních či jiných důvodů nejsou schopni podílet na aktivitách společnosti a jsou podle analýzy ohrožení sociálním vyloučením. V drtivé většině případů se jedná o příslušníky etnických menšin, seniory a osoby s nízkými kompetencemi pro řešení životních situací.
Necelá tisícovka z nich žije v sociálně vyloučených oblastech, který je podle analýzy v Liberci sedm. Jde o domy či skupiny domů, které jsou v soukromém vlastnictví a vyznačují se špatným technickým stavem v kontrastu s vysokým nájemným.
„V těchto konkrétních domech žije kolem sedmi set lidí včetně dětí a prakticky všichni nájemníci jsou závislí na pomoci v hmotné nouzi (doplatek na bydlení). Cena za bydlení v těchto domech dosahuje až čtrnácti tisíc korun,“ konstatoval náměstek primátora Ivan Langr.
Analýza dala vedení města také odpověď na otázku, kolik je v Liberci lidí bez domova. Těch by ve stotisícovém Liberci mělo být na 170, většině z nich je přes čtyřicet let a pětina je v důchodu. Mezi nimi nejsou započítáni lidé v takzvaném skrytém bezdomovectví, kteří žijí po známých či v zahradních chatkách.
„Provedená analýza doporučuje usilovat o koncepční řešení, jako zavedení systému prostupného bydlení a úpravu pravidel pro přidělování bytů s cílem preferovat sociální bydlení. Obojí plánujeme od září letošního roku,“ uzavřel náměstek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.