První polistopadový rektor liberecké univerzity Zdeněk Kovář, který vloni zemřel ve věku 84 let, se stal čestným občanem města Liberce. Ocenění in memoriam předal jeho manželce Anastázii Kovářové primátor Tibor Batthyány na slavnostním zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 17. prosince v obřadní síni radnice. Čestné občanství získalo v minulosti jen 39 osobností. Profesoru Kovářovi bylo uděleno za mimořádné zásluhy o rozvoj města a Technické univerzity v Liberci (TUL), celoživotní odbornou a pedagogickou činnost a rozvíjení principů svobody a demokracie.
„Je mi velkou ctí, že můžeme udělit čestné občanství profesoru Zdeňku Kovářovi, byť by samozřejmě bylo mnohem lepší, kdybych toto ocenění mohl předat přímo jemu,“ řekl primátor Tibor Batthyány.
Mezi přítomnými byli vedle zastupitelů také dcery Zdeňka Kováře a významní představitelé Technické univerzity v Liberci - současný rektor Zdeněk Kůs, který udělení čestného občanství navrhl, dále emeritní rektoři, prorektoři, děkani a další hosté, mezi kterými nechyběl pedagog, vědec a historik Rudolf Anděl, držitel čestného občanství Liberce z roku 2014.
Zdeněk Kovář byl prvním rektorem Vysoké školy strojní a textilní, svobodně zvoleným po roce 1989, a zasloužil se o její přerod v TUL. Byl uznávaným odborníkem, vědcem a inženýrem. V průběhu svého pracovního působení na vysoké škole i v průmyslu se významně zasloužil o vývoj a inovaci spalovacích motorů. V letech 1998 až 2002 byl také členem Zastupitelstva města Liberec. Zdeněk Kovář zemřel 14. prosince 2014 ve věku nedožitých 85 let.
„Profesor Kovář svoji odbornou a pedagogickou činností vynikajícím způsobem reprezentoval univerzitu a město Liberec samotné. Svým morálním kreditem pomáhal aktivně budovat občanskou společnost a rozvíjet principy svobody a demokracie,“zmínil náměstek primátora Ivan Langr.
Zdeněk Kovář prošel těžkým životním obdobím, když mu přes jeho vysokou odbornost uznávaného experta na spalovací motory komunistický režim po roce 1968 znemožnil pracovat na vysoké škole. Deset let mohl dělat pouze řidiče nákladního auta, než směl pracovat v konstrukci podniku Liaz. Na libereckou akademickou půdu se profesor Kovář vrátil až po listopadu 1989. Byl zvolen děkanem Fakulty strojní a v červnu 1990 rektorem. Jako první svobodně zvolený polistopadový rektor se významně zasloužil o rozvoj a mezinárodní uznání liberecké vysoké školy.
„Profesor Zdeněk Kovář byl zejména v 90. letech výraznou osobností společenského a politického života v Liberci. V oblasti vysokého školství České republiky je nesmazatelně zapsán jako vůbec první předseda České konference rektorů. V rámci této funkce se také zasloužil o přechod z totalitního systému vysokých škol do dnešní demokratické podoby,“ připomněl rektor TUL Zdeněk Kůs.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.