Přispět k zastavení klimatických změn se chystá i město Liberec. Do roku 2030 by chtělo snížit emise až o čtyřicet procent. Jak toho hodlá dosáhnout? Rádo by se stalo členem Paktu starostů a primátorů, jehož podpisem se zaváže ke snižování množství emisí oxidu uhličitého a zlepšení života obyvatelům města. Zároveň ale dosáhne na finanční i metodickou podporu. Podání přihlášky musí ještě schválit zastupitelstvo.
„Členství je zdarma, hlavní podmínkou a zároveň i účelem celého paktu je změřit a spočítat, kolik město produkuje CO2 a toto množství efektivně snižovat, jako příspěvek jednotlivých měst k zastavení klimatických změn, resp. globálního oteplování,“ vysvětlil náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.
Jak ale snížení emisí dosáhnout? Metod je prý dostatek. Snížit lze například energetickou náročnost budov. „Toho lze dosáhnout například zateplením budov, energetický managementem, solárním vytápěním, instalací chytrých měřičů spotřeby energie,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.
Město by se rádo zaměřilo i na dopravu, především na to, jak dostat lidi z aut do hromadné dopravy nebo vlaků. „Nejvyšší míra podpory je pak věnována zejména kolejové přepravě - tramvajím, rozvoji příměstské, integrované a železniční dopravy,“ doplnila mluvčí.
Pakt starostů a primátorů má současnosti 6045 členů (obcí, svazků obcí, odborných organizací) z Evropské unie i třetích států. V České republice se k Paktu připojilo zatím 6 měst (Ostrava, Hlinsko, Chrudim, Jeseník, Mezilesí, Lkáň). Zapojení do Paktu umožní Liberci ucházet se o dotace z nově vyhlášeného grantového programu Ministerstva životního prostředí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.