„Srpnové dny 1968 jsou zatím naštěstí posledními, kdy vlast, město Liberec i toto naše náměstí pocítily sílu vojenské invaze. Přeji nám všem, aby tomu bylo i nadále,“ vyslovil při včerejším pietním aktu přání náměstek primátora Ivan Langr. Tradiční shromáždění u Pomníku obětem okupace 1968 proběhlo netradičně už 19. srpna. Vedle vedení města se ho zúčastnil také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a mnoho dalších hostů, včetně přímých účastníků tehdejších událostí.
„Je třeba si připomínat i smutné události. Sám patřím ke generaci, která 21. srpen 1968 nezažila, ale běhá mi mráz po zádech, když si uvědomím, že před osmačtyřiceti lety Libercem projížděly kolony tanků a obrněných vozů, že se před radnicí střílelo a na dlažbu padali mrtví a ranění,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány.
Krátce po půlnoci 21. srpna 1968 dorazily do Liberce první tanky okupačních vojsk. Liberec byl jedno z prvních měst, kam vojska armád Varšavské smlouvy dorazily. A také tu jako první umírali lidé, celkem jich bylo devět. V Liberci zaplatili průjezd vojsk Varšavské smlouvy životem Eva Livečková, Rudolf Starý, Bohumil Kobr, Stanislav Veselý, Josef Fialka, Zdeněk Dragoun, Jindřich Kuliš, Miroslav Čížek a Vincenc Březina. Nejmladšímu bylo pouhých 19 let, nejstaršímu 72 let. Šest obětí si vyžádala ranní nesmyslná střelba v prostorách kolem radnice a další tři lidé zemřeli následkem stejně nesmyslné havárie jednoho z projíždějících tanků, který hodinu před polednem narazil do podloubí u Hotelu Radnice.
Všechny liberecké oběti vpádu vojsk Varšavské smlouvy již od roku 1990 jmenovitě připomíná pomník v podobě bronzového tankového pásu, umístěný na čelní straně radnice, tedy jen několik metrů od někdejších tragických událostí. Právě tam v pátek položili květiny a věnce nejen politici, ale i pamětníci a další občané, kteří chtěli vzdát hold všem, kdo sovětskou invazi zaplatili životem či celoživotními následky. Pietní akt zakončila státní hymna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.