Víkendový Den otevřených dveří v liberecké Magně se vskutku vydařil. Firmou, která zaměstnává cca 2 000 lidí, prošlo 7 800 návštěvníků včetně dětí. Již v půl desáté se před závodem vytvořila dlouhá fronta zájemců o prohlídku závodu, kterou tvořili především pamětníci. Návštěvníci DOD pak mířili po skupinách na prohlídku podniku, za což každý obdržel plastový nákupní košík. Takový, který se v Magně (Plastimatu) vyráběl před rokem 1989. Jejich výroba se opět, ale jen dočasně, rozjela právě v rámci DOD.
Na pódiu, kde mimo jiné vystoupil i liberecký zpěvák Jakub Děkan, ředitel Pavel Neuman během prosluněné akce ocenil nejdéle sloužícího zaměstnance firmy - pana Josefa Zajíce, který v Magně stále aktivně pracuje. „Pan Zajíc nastoupil do podniku v červnu roku 1957, bylo mu 19 let. Já jsem se v tom roce teprve narodil. Zatímco on už v této firmě tvořil hrubý národní produkt, já se teprve seznamoval s plenami, do firmy jsem přišel až v roce 1989. Společně jsme si slíbili, že se tady znovu sejdeme za třicet let, až Magna bude slavit 100 let od svého vzniku,“ zažertoval Pavel Neuman.
Josef Zajíc nastoupil do Platimatu v roce 1957 jako technolog na ředitelství v Jablonci nad Nisou, Kokonínská ulice. A pozor! Pan Zajíc v podniku stále pracuje, úctyhodné! Stále ho potřebují. „V té době měl Plastimat několik cechů v Jablonci a okolí. Na Hutích byla nástrojárna, v Bezručovce byly vstřikovací stroje s programem spotřebního zboží (hřebeny, krabičky, košíčky, apod.). Byla zde i vývojová dílna, kde vznikaly i první stroje na podlahové tvarování P1 a P2. Začaly zde i první pokusy s vyfukováním lahviček z nástřihu. Cech Rýnovice byl zaměřen na výrobu pingpongových míčků a hraček z celuloidu. V cechu Proseč a Příchovice se vyráběly díly z termosetů. V roce 1957 vznikl další cech Stráž nad Nisou se zaměřením na vstřikované díly. Zde byl instalován i první mlýn a první granulační linka na zpracování plastového odpadu.“ A Josef Zajíc pokračuje ve svém vyprávění. „V roce 1960 bylo rozhodnuto vybudovat nový závod v Liberci Hanychově, kam by se soustředila výroba z jednotlivých cechů. Projekt vypracoval Chemoprojekt Pardubice a se stavbou se začalo v roce 1961 na zelené louce, lépe řečeno na bažině v Hanychově. Nejprve se začalo se stavbou výrobní haly a kotelny. Na stavbě jsem pracoval jako brigádník při zahazování vybetonovaných patek."
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.