Jablonec nad Nisou už podruhé nakupoval v elektronické aukci plyn pro sebe a své organizace. Za dva roky za plyn zaplatí zhruba deset milionů korun, což znamená zlevnění o dalších 18 procent. Proti současným cenám rozdíl činí 2,2 milionu korun, řekl náměstek primátora Miloš Vele. Ve srovnání s rokem 2014 se už cenu plynu pro město podařilo díky elektronickým aukcím srazit o 40 procent. V listopadu chce radnice podobně nakoupit také elektřinu.
Do aukce se přihlásilo šest dodavatelů plynu, zvítězila společnost LAMA energy, která bude v letech 2017 a 2018 město a jeho organizace plynem zásobovat. "Byli jsme průběhem aukce příjemně překvapeni. Současný dodavatel LAMA nabídl velmi dobrou cenu, která městu přinese více než dvoumilionovou úsporu," poznamenal Vele. V letech 2015 a 2016 zaplatí podle něj město za plyn přes 12 milionů korun, v dalších dvou letech náklady klesnou pod deset milionů.
Poprvé nakupoval Jablonec v elektronické aukci před dvěma lety. "Před tím jsme vybírali dodavatele v klasickém výběrovém řízení, pak jsme zvolili e-aukci, a jak je patrné z výsledků, udělali jsme dobře. Navíc se společností LAMA energy již máme zkušenost z minulosti," dodal Vele. Třeba stotisícový Liberec, Česká Lípa nebo Semily ale dávají v posledních letech před elektronickou aukcí přednost nákupům energií na komoditní burze.
Dobré zkušenosti má s burzou i Liberecký kraj, pro příští rok nakoupil plyn a elektřinu zhruba o 40 procent levněji. "Nákup na burze je transparentní veřejnou soutěží, zapojit se do ní mohou jen prověřené firmy. Pokud dodavatel zvítězí na burze, kraj s ním uzavře smlouvu. Není možné, aby výsledek napadl u antimonopolního úřadu neúspěšný uchazeč jako při běžných veřejných soutěžích, to je velká výhoda," řekl končící náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Výhodou je podle něj také rychlost nákupu, který trvá jen dva až tři týdny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.