Původní podobu získala pramenná část Černého potoka v Jizerských horách, který je známý zejména díky vodopádům. Betonový meliorační kanál se po 40 letech proměnil v téměř přírodní horský potok, informoval Tomáš Sajdl z podniku Lesy ČR, který projekt připravil.
"V 80. letech byla na přítocích Černého potoka, tak jako na mnoha jiných místech v České republice, provedena nešetrná meliorace. Šest set sedmdesát metrů hlavního přítoku tehdy pokryl kámen zalitý do betonu. Postupně tak mizelo rašeliniště a voda z koryta rychle odtékala. Z přítoků Černého potoka se tak stala hladová voda bez života," vysvětlil Saidl, proč se revitalizace dělala.
Podle něj řešili soustavy odvodňovacích kanálů na více než 120 hektarech v osmi lokalitách. Beton nahradily horské kameny posbírané v okolí. "Na dalším odvodňovacím příkopu bylo postaveno pět příčných dřevěných hrází, které zpomalují odtok vody z rašelinných partií Jizerských hor. V místě se tak opět tvoří rašelina," uvedl Sajdl. V rámci projektu byla vybudována i malá vodní nádrž. V nejhlubším místě dosahuje 1,65 metru. Plní ekologickou i krajinotvornou funkci, slouží ale také jako protipožární zdroj vody pro lesní porosty. "V květnu vysadíme do Černého potoka dvouleté pstruhy," dodal Sajdl.
Není to jediný projekt podpořený evropskou dotací, který má zlepšit stav toků v Jizerských horách. Na pět milionů korun přijdou úpravy horního úseku Smědé. Cílem je odstranit bariéru, která brání migraci ryb. "Práce by měly skončit ve druhém čtvrtletí," uvedl ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor Ondřej Petrovský, jež se na projektu podílí. Zhruba 150 metrů vydlážděného koryta a dvou stupňů, které nebyly schopné ryby překonat, nahradí balvanitý skluz s průtočnými tůněmi.
Napsala ČTK a Michael Daněk
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.