Dohromady sedm neziskových organizací se připojilo k projektu města Liberce, aby také varovalo seniory před nechvalně známými předváděcími akcemi. Ty mají, jak ukázal film Šmejdi, jediný cíl – často pod hrubým fyzickým nátlakem vnutit starým či nemocným lidem několikanásobně předražené zboží.
Už na začátku tohoto roku se dohodlo vedení radnice s Českou obchodní inspekcí, že inspektoři budou každý týden informovat město o tom, jestli se na půdě Liberce chystá nějaká předváděcí akce. Jejich pořadatelé totiž mají podle novely zákona o ochraně spotřebitele z roku 2014 povinnost oznamovat ČOI také místo, datum a čas konání předváděcích akcí. Město bude následně prostřednictvím svých organizací, Komunitního střediska Kontakt a Centra zdravotní a sociální péče (CZaSP), před nahlášenými akcemi seniory varovat.
Nyní se k projektu přidaly další neziskové organizace, které pečují o seniory. Jsou to Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, MCU Koloseum, Muži a ženy o. p. s., Diakonie Beránek o. s., MAREVA o. s., Sdružení tělesně postižených Česká Lípa, o. p. s. a Občanské sdružení D.R.A.K.
„Oslovil jsem všechny organizace, které se v Liberci věnují terénní práci se seniory, abychom dokázali prevencí pokrýt co nejširší spektrum seniorů. Díky tomu, že se do projektu zapojí dalších sedm organizací, můžeme napřímo oslovit dalších zhruba 500 seniorů, z nichž řada bude informace šířit dál mezi své známé. Kromě Liberce se nově informace od ČOI dostanou i do České Lípy,“ uvedl Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch.
Jak doplnil, projekt funguje tak, že liberecká radnice dostává každý pátek aktualizované informace od ČOI, které následně přeposílá organizacím, jež potom varování diskrétně šíří mezi své klienty.
„Bohužel i přes veškerou snahu inspektorátu ČOI o informování spotřebitelů a postihování protiprávních jednání organizátorů předváděcích akcí nejsou tato opatření všespasitelná. Dokud se budou spotřebitelé účastnit rizikových akcí a uzavírat na nich nevýhodné smlouvy na předražené výrobky, počet akcí se výrazně nesníží. V rámci besed se seniory, které jsou zaměřené právě na problematiku předváděcích akcí, jim doporučujeme pozvání na tyto rizikové akce odmítat,“ řekla ředitelka ČOI Inspektorátu Ústecký a Liberecký Renata Linhartová.
V loňském roce ČOI provedla po celé České republice na podobných akcích celkem 683 kontrol a právní moci nabyly pokuty ve výši 29,1 miliónu korun. V rámci Libereckého a Ústeckého kraje pak inspektoři uskutečnili 109 kontrol, přičemž v bezmála třech čtvrtinách případů konstatovali porušení zákona. Právní moci nabyly pokuty ve výši 8,2 miliónu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.