neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Věnujeme se každému ve skupině, říkají trenéři 5 PRO

Asi jako řada žen, které čas od času nárazově trápí své tělo na různých sportovních aktivitách, tak i já ráda zkouším nová cvičení. O to víc mě lákají, pokud pod prizmatem odborného posudku slibují rychlejší účinek za kratší dobu než ta cvičení původní.

A tak jsem se dostala na lekci 5PRO k osobním trenérům Veronice Krupkové z Jablonce nad Nisou a Tomášovi Tesařovi z Prahy. Veronika v současné otevírá lekce 5 PRO v libereckém Klubu příhodného okamžiku Kairos.

Výhodou lekcí je, že cvičení probíhá v malé skupince lidí, maximálně v osmi, kdy se vám osobní trenér věnuje, opravuje vás a vysvětluje podrobně každý cvik. Líbí se mi také, že i když je cvičení založeno na malých a pomalých pohybech, dá vám zabrat. Rozhodla jsem se Veroniku i Tomáše vyzpovídat a podělit se tak s vámi o způsobu cvičení, které opravdu funguje.

Tomáši, co vlastně znamená název 5PRO?

Je to shrnutí pěti zásad: přesné cílené posilování, pravidelnost, princip od středu těla, přirozený pohyb a PRO znamená postupně rostoucí obtížnost.

V čem se cvičení liší od ostatních?

Liší se třemi věcmi. Za prvé je to kurz, kde spolu začne jedna skupina a ta se nemění. Nemícháme začátečníky a pokročilé. Tím, že chodí stále stejní lidé, vzniká příjemná parta. Za druhé cvičení má postupně rostoucí obtížnost a za třetí se postupuje od úplných základů a postupně se jednotlivé cviky i celé cvičení ztěžuje. Trenér se také maximálně věnuje všem cvičícím.  Nejde zde jen o přesné vysvětlení samotného cviku, ale jde hlavně o kontakt s klientem. Trenér stále rovná a pomáhá dostat cvičícího do co nejlepšího nastavení, protože teprve až tehdy je cvik účinný.

Veroniko, na jakém principu cvičení funguje?

Klienti se učí vnímat své tělo a zapojit správné svaly. Principem je posílit oslabené svaly a protáhnout svaly zkrácené. Při cvičení posilujeme svaly hlubokého stabilizačního systému, což jsou především svaly břišní, zádové a svaly hýždí.

Proč je tak důležité posilovat vnitřní svaly a ne jen vnější, vždyť ty vnitřní nikdo nevidí? 

Svaly hluboko uložené, tzv. vnitřní svaly ovlivňují celkový postoj těla, takže na každém z nás je na první pohled vidět, zda má kulatá záda, předsunutou hlavu, vyvalené břicho atp. Navíc tyto svaly tvoří základnu pro ostatní svaly povrchové, které jsou často přetěžované běžnými činnostmi a v neposlední řadě také účelným posilováním např. v posilovně zvedáním činek atd. Představme si naše tělo jako dům. Aby stál a nezbořil se, je třeba vybudovat pevné základy a těmi jsou v našem těle právě ty vnitřní svaly. Pokud je budeme zanedbávat, mohou se nám časem objevit obvykle bolesti zad, kloubů, ale i hlavy či jiné svalové nerovnováhy.

Napadlo mě, jestli je možné, že i vytrénovaný sportovec nemá vnitřní svaly zpevněné?

Často právě i sportovci tyto svaly nemají dostatečně silné a díky tomu u nich dochází k různým zraněním. Důležité je věnovat se tomuto posilování hlubokého stabilizačního systému pravidelně.

Tomáši, pro koho je cvičení vhodné?

Je vhodné úplně pro všechny, ať jste sportovec, maminka, sedící člověk v kanceláři, senior, nebo náctiletý/á.

Zajímavé je, že cvičení nedoprovázíte hudbou. Má to nějaký důvod?

Je velmi důležité, aby se lidé na cvičení soustředili a nejen na to, co jim říkám, ale následně i na sebe. Jakákoliv hudba i podbarvení je rušivá.

Zpočátku se mi cviky nezdály tak náročné. Jak je to s postupně rostoucí obtížností?

Cviky jsou náročnější až později.  Obtížné je, že se najednou tělo zapojuje úplně jinak, než je člověk navyklý.

Veroniko, co když je člověk napoprvé nezvládne?

Každý klient, který na lekci přijde, cvičí v rámci svých možností. Všechny cviky se učíme postupně a dbáme na individuální přístup. Pokud se sejde skupina lidí, kde někdo cvičí poprvé v životě a zároveň sportovní fanatik, oba si přijdou na své. Cvik je stejný, ale intenzita a efektivita provedení cviku je daná individualitou každého jedince. Navíc není důležité se hned na úvod dostat do konečné pozice ve cviku, naopak je lepší zpočátku nic neuspěchat.

Tomáši, proč je tak při cvičení důležitá práce s dechem?

To, jak a kam dýcháme, se odráží v držení celého těla a také v naší psychice.

Kdy začne člověk na sobě pozorovat první výsledky?

Je to různé. Máme klientky, které viděly úbytky po měsíci a půl o 5 cm na břiše. Po dvou měsících většinou bývá vidět první zpevňování a úbytky hmotnosti.

Říkáte, že cvičení se pomalu ztrácejí tuky od hrudníku směrem k pasu?

To jak se ztrácí tuky, závisí na třech faktorech – posilování, aerobní aktivita, rozumné stravování.  5PRO je zaměřeno hodně na střed těla, a proto je nejdříve znát úbytek na břiše.

Veroniko, jak často je potřeba cvičit, mimo té jedné lekce týdně?

Doporučuji cvičit pravidelně, minimum je jednou týdně v rámci naší lekce. Pokud chceme výsledky rychleji, je třeba cvičit 2-3x v týdnu. Stačí ve 30 -ti minutách zopakovat si cviky z předcházející lekce. Vhodné je také kombinovat či doplňovat naše cvičení aerobní aktivitou ve formě svižné chůze nebo u sportovců během (plavání, kolo, běžky atd.).

Jaké další účinky přináší tento druh cvičení?

Zmizí bolesti zad, tělo se zpevní a vytvaruje.  Zlepší se držení postoje a tím vypadáte mladší.

Používáte ke cvičení také nějaké pomůcky?

Používáme velké míče, overbally, terrabendy a pro pokročilé pak TRX.

Je vhodné cvičení kombinovat i s jiným sportem?

Určitě s aerobní aktivitou. Doporučuji chůzi, případně lehký běh i schody.

Má cvičení nějaké kontraindikace? Tedy pokud má člověk nějaké zdravotní potíže, neměl by toto cvičení provádět nebo pokud ano, tak je třeba odborná konzultace s lékařem?

Pokud má člověk nějaká zdravotní omezení, doporučujeme vyšetření fyzioterapeutem. Po zprávě od něj, jsme schopni cviky přizpůsobovat a měnit. Jinak posilování středu těla, které děláme, doporučují všichni fyzioterapeuti.

Veroniko, aby bylo cvičení účinné, je nutné ho spojit s nějakou speciální dietou?

Dieta není na místě, pokud netrpíme vyloženě nadváhou. Jídelníček každého z nás by měl být pestrý a vyvážený. Je rozdíl, pokud máme sedavé zaměstnání a nepotřebujeme tak velký energetický příjem během dne nebo zda děláme od rána do večera na stavbě a tím pádem musíme naopak potřebnou energii řádně doplnit. Každý z nás by si měl najít optimální stravovací režim, tak aby se cítil sám se sebou spokojený a zároveň byl zdravý.

Veroniko, jak jste se vlastně dostala ke cvičení vy?

Od malička jsem se věnovala sportu, prožila jsem 20 let u atletiky a po skončení vysoké školy jsem se začala věnovat lidem, kteří chtěli změnit pomocí pohybu svoji postavu, zdraví či psychiku. Při práci jsem se seznámila se svými nynějšími kolegy z 5PRO a společně nabízíme lidem tento typ cvičení.

Prošla jste nějakými kurzy? A jakými

Mám za sebou vysokou školu pedagogickou se zaměřením na tělesnou výchovu a chemii, což mi dalo jakýsi základ z pohledu anatomie, fyziologie či biochemie a dále jsem prošla řadou kurzů zastřešenou fyzioterapeuty např. PaedDr. Tlapákem, CSc. či PhDr. Palaščákovou, PhD. V našem oboru je však důležité neustálé vzdělávání, aktuálně jsem dokončila nejvyšší třídu trenérské školy na Karlově Univerzitě.

Jak dlouho tedy konkrétně 5PRO cvičíte, a jak často týdně?

Se cvičením tohoto typu jsem začala před třemi roky, to jsem cvičila až pětkrát týdně. Nyní při rodičovské dovolené zvládám třikrát týdně.

Děláte osobního trenéra. Věnujete se pouze 5PRO nebo ještě i jiným sportovním disciplínám?

Věnuji se skupinovým cvičením 5PRO, osobním tréninkům, ale také dělám kondičního trenéra oddílu dračích lodí.

Jaké jsou vaše zkušenosti s praxí osobního trenéra?

Mými klienty byly zpočátku lidé, kteří chtěli zhubnout, ať už ženy po porodu či v přechodu. V poslední době to jsou lidé, kteří mají potíže se zády.

Máte nějaké své životní krédo?

Veronika: Dělat věci naplno a nevzdávat se.

Tomáš: Dotáhnout své cíle vždy do konce.

Napsala Lenka Markovičová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.