Mladým lidem otevřít lepší šance pro studium a práci v příhraničním regionu. Tyto perspektivy rozkrývá žákům českých a německých středních škol a učilišť tříletý přeshraniční projekt GEMINI.
„Přeshraniční diskuze o možnostech profesního vzdělávání v Euroregionu Nisa se skládá z 26 seminářů pro studenty, ze vzdělávání výchovných a kariérových poradců a pravidelných setkání expertů,“ vysvětluje manažerka projektu Kateřina Tandlerová. Polovina seminářů se uskuteční v Hejnicích, další v saském Ostritz.
Do podpory přeshraniční profesní orientace, která se intenzivně rozběhla v minulých dnech a potrvá do konce března 2019, se zapojila Mateřská škola a Střední škola, Liberec, Na Bojišti, obecně prospěšná společnost Venkovský prostor, mezinárodní setkávací středisko St. Marienthal, ale i zástupci krajských úřadů, úřadu práce, obchodních komor a firem. Projekt finančně podpořil program pro přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020. „Chceme rozběhnout fungující spolupráci mezi Čechy a Němci v oblasti profesního zaměření,“ vysvětluje Tandlerová.
Při studentských workshopech se setkávají žáci stejného studijního směru z obou stran hranice. Spolu s odborníky na karierní růst hledají možnosti uplatnění v regionu a společně také navštěvují české a německé firmy. Během semináře žáci zpracovávají i dvojjazyčný česko-německý žákovský časopis. „Nasbírali jsme mnoho zkušeností a lépe se poznali,“ pochvaluje se student Ondřej. Jeho spolužáci z liberecké Obchodní akademie přiznávají, že i problémy ve váznoucí vzájemné komunikaci se podařilo rychle překonat.
Silný zájem o přeshraniční uplatnění potvrdila i konference, která projekt otevřela. Přilákala 70 zástupců škol, veřejné správy a firem. Zásadními překážkami pro užší spolupráci českých a německých firem a škol při ní odborníci označili rozdíly ve vzdělávacím systému, jazykovou bariéru a malou oblibu výuky němčiny na českých školách. „Také se prokázala nedostatečná kvalifikace absolventů zaviněná malou praxí během studia,“ upozorňuje Tandlerová. O řešení překážek bude znovu debatovat 20 českých a saských expertů v květnu v Ostritz.
Projekt GEMINI vzešel z analýzy z oblasti profesní orientace a kariérového poradenství v euroregionu, kterou zpracovala Ekonomická fakulta Technické univerzity pod vedením Kateřiny Maršíkové a Venduly Macháčkové. Šetření je v současné chvíli i podkladem pro vznik česko-německé publikace Příručka přeshraniční profesní orientace v Euroregionu Nisa. „Obsahuje praktické metodické a didaktické návody pro výchovné a kariérové poradce,“ dodává Kateřina Maršíková. Pedagogům je určeno šest seminářů. „Už se těšíme na jejich zájem,“ uzavírá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.