pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Budoucí skláři v Kamenickém Šenově mají místo dvorku učebnu

Novou učebnu místo starého dvorku získali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově v nově otevřeném centru odborného vzdělávání. V přístavbě za více než 90 milionů korun mají nejen ateliéry a dílny, ale třeba i výstavní prostor a školní prodejnu, které jsou přístupné veřejnosti. Vstup do samotné školy je veřejnosti uzavřený a je až za těmito prostory.

Sklářská škola v Kamenickém Šenově je zřejmě nejstarší svého druhu na světě, vznikla v roce 1856. Před deseti lety jí hrozil zánik. Dlouhodobě byla investičně zanedbávaná, k její záchraně pomohl i zájem sklářské společnosti Preciosa a dalších sklářských podniků z oblasti, s nimiž škola úzce spolupracuje. „Preciosa nám pomohla zajistit výuku v době rekonstrukce. Během ročního provizoria byli naši studenti v Preciose tři dny v týdnu a konala se tam veškerá praktická výuka," řekl při čtvrtečním slavnostním otevření nového centra ředitel školy Pavel Kopřiva.
Díky projektu spolufinancovanému z evropských fondů prošla rekonstrukcí školní budova postavená v roce 1857. Na místě původního dvorku k ní přibyla moderní třípatrová přístavba s výtahem. Škola je díky tomu bezbariérová. „Získali jsme luxusní prostory pro nové ateliéry a dílny. Třeba pro dílnu mozaiky a vitráže, která tady vůbec nebyla," řekl Kopřiva. Nově vybavená je brusírna, škola získala nové technologie, jako je řezání laserem nebo 3D tisk. „Centrum bude sloužit studentům uměleckých oborů z celého kraje, ale také třeba pro odborné kurzy, které pořádáme," dodal.

Centrum vzdělávání v Kamenickém Šenově je v Libereckém kraji už sedmým dokončeným. V kraji jich vznikne osm dohromady za 600 milionů korun. Stále se pracuje v Jablonci nad Nisou, kde se ve střední škole řemesel a služeb loni v listopadu část školy při rekonstrukci zřítila. Stavba tam nabrala výrazné zpoždění. Nejprve bylo třeba budovu zpevnit ocelovou konstrukcí, aby mohly práce pokračovat. „Už se znovu pracuje," řekl ředitel školy Martin Kubáč. Centrum vzdělávání v Jablonci by se mělo studentům otevřít v září příštího roku.

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky školy, Kamenický Šenov, cov, centrum odborného vzdělávání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.