Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Středa 25. prosince 2024  |  Svátek má 1.svátek vánoční
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Škola v Kateřinkách představuje design obory. Staňte se návrhářem oděvů nebo interiérů

PR článek

Zajímá vás móda a styling, umění a návrhy oděvů? Baví vás interiérový design a architektura? Pak jsou přesně pro vás určeny obory Střední školy v Kateřinkách Fashion design a Architektura a design interiéru. „Škola v Kateřinkách mi pomohla v ujasnění mých cílů,“ říká úspěšná absolventka a dnes vizážistka Lenka Sedlmayerová.

Fashion Design

Studenti čtyřletého uměleckého maturitního oboru Fashion design v profilových předmětech navrhují a šíjí oděvy, vytváří se oděvní doplňky, učí se profesionální líčení, styling, základy modelingu a tvorba image osobnosti

V oboru je řada výtvarných předmětů zaměřených na kresbu, malbu, písmo, navrhování oděvů, fotografování, design oděvů tvořený na grafických tabletech, své návrhy žáci prezentují v prostředí virtuální reality

„Žáci své návrhy mohou předvádět v soutěžích jako je Mladý módní tvůrce v Jihlavě, Doteky módy v Prostějově, Avantgarda v Lysé nad Labem nebo Oděv a textil v Liberci,“ říká ředitel školy Roman Bečka.

Studenti i absolventi mají možnost zúčastnit se odborných stáží v zemích EU plně hrazených z programu ERASMUS a ERASMUS +. „Absolventi mají možnost získat živnostenský list pro Návrhářskou a designerskou činnost a modeling,“ dodal ředitel.

Na obor Fashion design jsou studenti přijímáni na základě talentové zkoušky, nekonají se jednotné přijímací zkoušky.

Absolventka Fashion designu: Líčím modelky, herce či zpěváky…prostě práce mých snů

Lenka Sedlmayerová absolvovala obor Fashion design na střední škole v Kateřinkách. Teď pracuje jako vizážistka a je spokojená. Škola jí pomohla v ujasnění si životních cílů. Chci se věnovat ještě grafice, říká v krátkém rozhovoru.

Co teď děláte? 
Teď jsem vizážistka, jezdím líčit modelky, nevěsty, zpěváky do hudebních klipů a herce...prostě práce mých snů. Plánuji se víc věnovat ještě grafice a maskéřině. 

Pomohlo vám absolvování našeho oboru pro uplatnění v praxi? 
Díky hodinám jako byl styling a modeling ve kterých jsme měli možnost trénovat na sobě navzájem make-upy z facechartu, (které jsme si taky mohli vytvořit podle sebe nebo na dané téma) jsem mohla pořád dokola trénovat ruku. A to vlastně i v hodinách kresby. Takže v tom mi obor hodně pomohl. Pomohl mi i v ujasnění mých cílů, protože na to, že mě baví právě vizážistika jsem přišla až na této škole, když jsme jezdili líčit naše přehlídky. Další předmět, který mě zaujal, byla právě grafika, kde jsme si vyzkoušeli všechny základní funkce photoshopu, které se mi při mé práci hodí k upravování fotek. 

Pracovala jste už v oboru v průběhu studia? 
Začala jsem ve druhém ročníku s pomocí skvělých učitelů a samozřejmě i z vlastního přesvědčení, že to opravdu chci dělat.

Architektura a design interiéru

Studenti čtyřletého uměleckého maturitního oboru Architektura a design interiéru během studia navrhují nábytek a interiéry - dispoziční a barevné řešení, osvětlení, podlahové krytiny, bytový textil nebo doplňky a prezentují své návrhy v prostředí virtuální reality

V oboru se také využívá 3D tiskárna pro tvorbu modelů nábytku a zařizovacích předmětů. „Absolventi mají možnost získat i výuční list v oboru Truhlář, včetně obsluhy a programování CNC strojů,“ informuje ředitel Bečka.

Své úspěšné projekty pak studenti představují na Designbloku - největší přehlídce designu ve střední Evropě a dalších akcích. „Je tu možnost zúčastnit se odborných stáží v zemích EU plně hrazených z programu ERASMUS jako žák i jako absolvent,“ doplňuje ředitel.

Na obor Architektura a design interiéru jsou studenti přijímáni na základě talentové zkoušky, nekonají se jednotné přijímací zkoušky.

Škola mi dala základ řemesla, vzpomínám i na učitele, říká absolvent oboru Josef Trakal

Designu se Josef Trakal věnuje už od roku 2005. K oboru ho přivedla právě střední škola v Kateřinkách. Před pěti lety založil vlastní interiérové studio.

Co děláte a jak vidíte svou budoucnost v oboru?
Jsem interiérový designer. Designu se věnuji od roku 2005, ke kterému mě přivedla Střední škola tvorby a designu nábytku v Liberci. Momentálně zde povedu ateliér designu, což beru jako další životní metu, zkušenost a výzvu. Dalším krokem bylo studium FUA na Technické univerzitě v Liberci, pod vedením Bořka Šípka, Leony Matějkové a Jaroslava Brabce.

V roce 2015 jsem založil vlastní interiérové studio a od té doby spolupracuji s architektonickými a projekčními kancelářemi, grafickými studii a i s řemesly, které jsou při realizacích nutností. Řeším soukromé interiéry bytů, rodinných domů, ale i komerční projekty, jako jsou restaurace, kavárny a díky spolupráci s architekty se dostávám k velkým developerským projektům, kde řešíte vše v mnohem větším měřítku. V roce 2016 jsme, s kamarádkou designerkou a také bývalou studentkou Střední školy v Kateřinkách, Nelou Makarovskou založili studio TŘI tečky, kde se věnujeme především produktovému designu a grafice, což je velmi často provázané s projekty interiérů, které navrhuji. Budoucnost v oboru vidím tak, že chci dělat jen to, co mě baví. To je můj cíl a filosofie mé kariéry.

Co vás baví?
Na mé práci mě baví hlavě různorodost. Každý projekt je originál, každý nový klient je originál a každé nové řešení je tedy originál.  Na trhu neustále přibývá firem s novými materiály a technologiemi a o to bohatší a zajímavější interiéry mohu tvořit. V osobním životě mě baví hlavně příroda, in line brusle a dobrá nálada. 

Co vám dalo studium na Střední škole v Kateřinkách?
Myslím, že mi škola dala základ řemesla, které je k designu potřeba. V dnešní době je velkým trendem dřevo, které velmi rád do projektů používám a díky školní praxi mám přehled a ponětí o výrobních technologiích a vyrobitelnosti. Z uměleckého hlediska mi nejvíce dalo studium pod vedením Ing. Arch. Vojtěchem Šrutem, který mě dobře připravil pro další studium na vysoké škole, ukázal jiný druh myšlení a přístup, jaký bych k designu měl mít. Další osobou, která mě nejvíce ovlivnila, byla designérka Leona Matějková, která mě vedla po celou dobu studia na Technické univerzitě v Liberci. Díky ní tvořím každý projekt založený na silném konceptu, za kterým si stojím. Nejvíce mě však naučila má samostatná praxe, zájem o design a cílevědomost. 

Více o škole v Kateřinkách najdete tady.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Střední škola Kateřinky

Štítky kateřinky, škola kateřinky, design, fashion design, interiér, oblečení, Program Erasmus, Evropská unie, Josef Trakal, Technická univerzita v Liberci, Liberec, Jaroslav Brabec, Bořek Šípek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Škola v Kateřinkách představuje design obory. Staňte se návrhářem oděvů nebo interiérů  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.