středa 14. dubna 2021 Vincenc

Dětský pavilon z areálu zámku v Litomyšli se přesune do Liberce. Koupila ho univerzita

Dětský pavilon ze skla a oceli z areálu zámku v Litomyšli se přesune do Liberce. Koupila ho technická univerzita. V kampusu bude pavilon sloužit předškolákům z univerzitní mateřské školy i dětem z okolí. Moderní umělecké dílo vedení liberecké univerzity zaujalo, stane se výrazným artefaktem parčíku za budovou G, řekl architekt a prorektor univerzity pro rozvoj Radek Suchánek, který věří, že pavilon bude u dětí stejně oblíbený jako v Litomyšli.

Kubisticky vyhlížející stavba s lanovým centrem vyrostla u renesančního zámku v Litomyšli v roce 2015 jako součást obnovy zámeckého návrší, na kterou přispěly evropské fondy. Podle památkářů ale taková moderní konstrukce k památce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO nepatří. Po pěti letech, kdy skončila udržitelnost projektu, proto trvali na jejím odstranění. „Nás ten postoj překvapil," přiznal Suchánek. Originální konstrukci původně získala Ostrava, která nabídla víc peněz. Od projektu ale kvůli komplikovaným jednáním s autory odstoupila.

Liberecká univerzita za pavilon nabídla 100 tisíc korun, ale náklady na jeho nové umístění mohou podle prorektora dosáhnout až 400 tisíc korun. Pavilon má podle něj ale výhodu, že autoři počítali s tím, že se bude dvakrát ročně demontovat - na jaře se postaví a začátkem zimy složí. „On je vlastně připravený na pravidelnou demontáž, která se ale nikdy nestala. Díky tomu bude snadná. Nejdelší kusy mají zhruba osm metrů, jde o šest takových dílců, ty ostatní jsou do tří metrů," doplnil Suchánek.

Pavilon má z Litomyšle zmizet už do zahájení nové turistické sezony, univerzita navíc musí prostor, kde nyní stojí, upravit a osít trávou. Zároveň musí připravit pozemek, kam ho přesune. V parčíku u kampusu by měl pavilon zůstat trvale. „Uvidíme, zda budeme lanoví na zimu odstrojovat, nebo ne, to uvidíme až podle zkušeností našich malých uživatelů," dodal prorektor. Pokud vše dobře půjde, mohly by podle Suchánka pavilon začít děti využívat už příští rok na jaře.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HŠH architekti

Štítky architektura, památky, Liberec, Litomyšl, UNESCO, dětský pavilon

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.